Babiš podal žalobu. Vadí mu, že úřady znovu prověřují jeho střet zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) podal žalobu kvůli prošetřování jeho střetu zájmů. Oznámil to úřad v Černošicích, který v případu rozhoduje. Pod Černošice spadají Průhonice, kde má premiér trvalé bydliště. O skutečnosti informovaly Seznam Zprávy.

Podle Andreje Babiše si úřad počíná nezákonně, když se na základě podnětu organizace Transparency International znovu zabývá tím, zda premiér nezákonně ovládá média.

„Žalující Ing. Andrej Babiš podle žaloby považuje zahájení řízení na základě podnětu Transparency International – Česká republika, o. p. s., ze dne 20. ledna 2021 za nezákonné,“ uvádí město na svých webových stránkách.

Transparency International je protikorupční organizace, která k Městskému úřadu Černošice podala podnět, že Babiš přes vložení holdingu Agrofert do svěřeneckých fondů stále ovládá některá média, která pod holding spadají. Za stejný přestupek úřad Babišovi předloni udělil pokutu 200 tisíc korun. Rozhodnutí však na Babišovo odvolání zastavil Středočeský kraj, který tehdy hnutí ANO ovládalo.

Černošičtí úředníci předloni dospěli k závěru, že Andrej Babiš navzory vložení holdingu Agrofert do svěřeneckého fondu ovládá společnosti Londa, Stanice O a Mafra. Tím porušuje zákon o střetu zájmů. Pod tyto společnosti spadá vysílání Rádia Impuls, televizní stanice Óčko a několik novinových titulů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]