Babiš podle Kubery vyhrál spor s čínským velvyslancem. Čínská ambasáda prý uznala, že chybovala

repro video: anobudelip.cz/cs/

Andrej Babiš v neděli v České televizi zopakoval, že čínská ambasáda vydala lživé prohlášení o jeho schůzce s čínským velvyslancem, kde se měl český premiér omlouvat za bezpečnostní opatření vůči čínské firmě Huawei. Stanovisko bylo pro českou vládu velmi ponižující.

Dnes se v návaznosti na tuto roztržku čínský velvyslanec Čang Ťien-min na oddělených schůzkách sešel s ministrem zahraničí a předsedou Senátu. Podle šéfa horní komory Jaroslava Kubery označil diplomat komentář ambasády po prosincové schůzce s Babišem za chybu. Neformální setkání bylo reakcí na varování českého Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před produkty čínské firmy Huawei.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček čínskému velvyslanci doporučil, aby ambasáda stáhla ze svého facebookového profilu status, ve kterém komentovala obsah předvánoční schůzky s Babišem. Čínské zastoupení v Česku tehdy napsalo, že varování před čínskými technologiemi se „nezakládá na skutečnosti“ a že „čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb“.

Facebook

Čínský diplomat po dnešních schůzkách s českými politiky s médii nekomunikoval. Nyní bude zajímavé sledovat, zda Číňané skutečně dostojí tomu, co prý říkají českým politikům a skandální prohlášení, ve kterém se Česká republika ocitla v nedůstojném postavení, stáhnou.

V době publikování tohoto článku ale čínská ambasáda stále toto prohlášení ze svého facebookového účtu nestáhla. Stále zde tedy stojí, že čínský velvyslanec po jednání s premiérem Babišem uvedl, „že čínská strana doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem.“

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner