Babiš podle Stropnického demokracii neohrožuje. Není to tak dávno, co si myslel něco jiného

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Podle bývalého předsedy Strany zelených Matěje Stropnického, který kandiduje ze druhého místa kandidátky sociální demokracie v Praze, je označování Andreje Babiše za ohrožení demokracie u nás pouhé PR. Někdejší náměstek pražské primátorky Adriany Krnáčové (hnutí ANO) tvrdí, že Babiš je především obyčejný byznysmen. To je samozřejmě hloupost. Šéf ANO má k obyčejnému byznysmenovi opravdu hodně daleko už jenom z toho důvodu, že ne každý byznysmen je premiérem a má tak rozsáhlý střet zájmů jako on. Stejně tak nelze říct, že by předseda vládního hnutí neohrožoval demokracii v Česku.

rozhovoru pro Info.cz Matěj Stropnický na otázku, jak hodnotí manévr předsedy České strany sociálně demokratické Jana Hamáčka, který se obrátil k tradičnímu levicovému voliči, odpověděl takovým způsobem, že se ve výsledku zastal premiéra Andreje Babiše a naopak zpochybnil pozici jeho kritiků.

Eric Drooker

Ohledně Hamáčkova obratu k tradičnímu levicovému voliči tak Stropnický uvedl: „I kdyby to neudělal, liberální levice by sociální demokraty nevolila, protože je postižená elitářským estétstvím. Odepsala ČSSD v okamžiku vstupu do současné vlády, kterou považuje ve výtečné shodě s Miroslavem Kalouskem za zlo, a nejen za zlo, ale hůř, za ostudu, za póvl, za provinění proti dobrému tónu. Tahle vláda je pro ni poblitej ubrus. A to říkám jako někdo, kdo má s mnohým, co vláda dělá, velký problém, aktuálně nejvíc se stavebním zákonem. Jenomže kdo se štítí zvolených zástupců běžných lidí, štítí se i jich,“ zdůraznil Matěj Stropnický.

Pokud někdejší zelený politik něco umí, je to expresivními či vyhrocenými a přestřelenými obraty získat pozornost. Provokace mu vždycky šla. Z podobného ranku je i jeho výraz „poblitej ubrus“ a útok na liberální levici, kterou obviňuje z elitářského estétství. Ve skutečnosti tím Stropnický nedělá nic jiného, než že shazuje a zesměšňuje důvody, proč část společnosti odmítá a kritizuje vládu Andreje Babiše.

To je samozřejmě hodně nefér. Ne, že by estetika v postoji k Babišovu kabinetu nehrála vůbec žádnou roli, ale určitě je až druhotná a mnohem podstatnější úlohu hrají důvody věcné a faktické. Těch je opravdu velké množství a jsou tím rozhodujícím pro většinu odpůrců vlády Andreje Babiše, Matěj Stropnický je však marginalizuje tím, že do popředí staví elitářské estétství a „poblitej ubrus“.

Obyčejný byznysmen

Bývalý šéf Zelených jde ale ještě dále, když napadá a zpochybňuje jeden z hlavních argumentů, který od kritiků Andreje Babiše zaznívá, a to ten, že předseda hnutí ANO představuje nebezpečí pro demokracii v České republice. A opět to Matěj Stropnický neudělá nějakým normálním způsobem, kdy by uvedl věcné důvody, proč nesouhlasí tím, že Babiš demokracii ohrožuje.

Andrej Babiš a Robert Šlachta (ČTK)

Stačilo by, aby alespoň nějak argumentoval, jak by člověk od vzdělaného politika, kterým poradce ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové je, očekával. Ne, Stropnický to zase celé napálí způsobem, který provokuje, uráží, rozčiluje a samozřejmě přitahuje pozornost.

Dvojka na kandidátní listině ČSSD v hlavním městě tak ve zmíněném rozhovoru prohlašuje: „Celé to vyprávění o ohrožení demokracie je PR. Babiš vysává státní i evropský rozpočet a státní aparát i zákony uzpůsobuje svým zájmům, to ano, a to není málo. Ale je to především obyčejnej byznysmen, kterej prostě myslí hlavně na zisk, i v politice. Babiš není ideolog jako Orbán nebo Kaczynski, na jeho éru tady vůbec tzv. boj za záchranu demokracie nejde férově napasovat. Jenže jak jinak mají pravicové strany kritizovat úspěšného byznysmena, vždyť on je přece ztělesněním jejich programů? Tak zkopírovaly strategii polské a maďarské opozice,“ prohlásil Stropnický.

Andrej Babiš samozřejmě není obyčejný byznysmen a hovořit v souvislosti s ním o ohrožení demokracie není jenom PR. A je už naprostá demagogie tvrdit, že Babiš je ztělesněním programů pravicových stran. Žádné pravicové uskupení neříká, že vzorem úspěšného byznysmena je někdo, kdo své podnikání postaví na čerpání celé škály různých dotací. Byznysmen tohoto typu skutečně není snem pravicových stran.

Hrozba pro demokratický vývoj

To, jakým způsobem se Babiš v minulosti vyjadřoval o parlamentu nebo nedávno o Ústavním soudu po jeho rozhodnutí o volebním zákoně, svědčí o tom, že riziko pro demokracii opravdu představuje. Byť ho z větší části zřejmě nenaplnil, protože mu to ostatní političtí aktéři a zástupci občanské společnosti (a nejenom oni) nedovolili. Zároveň jeho spojenectví s prezidentem Milošem Zemanem vedlo v posledních letech k mnoha různým situacím, které naši demokracii poškodily, a s velkou pravděpodobností další taková situace nastane i po letošních sněmovních volbách.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Kromě toho demokracii a právní stát ohrožuje i to, jakým způsobem šéf hnutí ANO uzpůsobuje svým zájmům státní aparát a zákony, jak uvádí sám Stropnický. Pozoruhodné je, že to byl právě samotný Matěj Stropnický, kdo ještě před několika málo lety uznával, že Babiš ohrožení pro demokracii v Česku představuje.

článku s názvem Nechraňme pravici před odpovědností za Babiše v Deníku Referendum v únoru 2018 píše: „Andrej Babiš je samozřejmě navýsost problematická politická figura. To není potřeba lidem obeznámeným s filmem Selský rozum a knihou Žlutý baron, jichž je mezi čtenáři tohoto listu nepochybně drtivá většina, zvlášť připomínat. Sám jsem před volbami faktů a argumentace filmu i knihy opakovaně ve svých veřejných vystoupeních využíval, abych konkrétněji odůvodnil, proč je Andrej Babiš hrozba. Oligarchie a nespecifikovaný střet zájmů byly mi příliš obecné.“

O kousek dál pak dokonce Stropnický zdůrazňuje: „O tom, že je Andrej Babiš hrozbou pro demokratický vývoj České republiky, jsme jako politici před volbami prostě nepřesvědčili dost lidí. Ani o tom, že premiér nemá být trestně stíhán. Ani o tom, že je Babiš ve střetu zájmů. Ani o tom, že je dotační parazit. A dokonce ani o tom, že miliardář přece nemůže vést žádné hnutí ve prospěch běžných lidí.“

Tehdy ještě bývalý předseda Strany zelených vyprávění o ohrožení demokracie v souvislosti s Andrejem Babišem za PR neměl. Považoval ho za reálné a skutečné. Nyní se mu zřejmě už nehodí do krámu, když chce do poslanecké sněmovny kandidovat za stranu, která je s Babišem ve vládě. Proto se Stropnický tváří, že žádné takové ohrožení neexistuje a že si ho vymyslely pravicové strany, přitom nedávno ho používal i on sám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články