Babiš podpoří akci kontroverzního spisovatele, oblíbence dezinformátorů

Facebook A. Babiše

Andrej Babiš a Jozef Banáš. | FOTO: Facebook A. Babiše

Je to génius, nejlepší slovenský spisovatel, chválil si soukromé setkání s Jozefem Banášem letos v lednu Andrej Babiš. Český premiér má v pátek v Praze Banášovi pomoci představit jeho novou knihu o Milanu Rastislavu Štefánikovi. Banáš je oblíbencem dezinformačních webů. A stejně jako Babiš má zápis v seznamu spolupracovníků StB.

Představení české verze románu Prorazím! (ve slovenském originále Prebijem sa!, pozn. red.) za účasti autora se koná v pátek 10. května ve Slovenském institutu v Praze.

Akce je sice otevřena veřejnosti, ale to, že hostem bude Andrej Babiš, se z oficiálního programu vyčíst nedá – napsané je to jen na pozvánkách rozesílaných vybraným hostům.

HlídacíPes.org požádal o potvrzení premiérovy účasti i Babišovy spolupracovníky. Mluvčí ANO Vladimír Vořechovský ani mluvčí vlády Jana Adamcová ale na dotaz do uzávěrky článku nereagovali.

Na tom, že český premiér svou přítomností zaštítí knihu o spoluzakladateli Československa Štefánikovi, by nebylo nic neobvyklého. Babišovu účast na akci je ale třeba zasadit do širšího kontextu vazeb a souvislostí.

V Česku totiž Jozefu Banášovi jeho knihy pomáhají propagovat i lidé blízcí dezinformační scéně, včetně spolků sídlících ve Slovenském domě v Praze.

Slovenský dům je na rozdíl od zmiňovaného Slovenského institutu soukromou institucí, byť čerpá i dotace z veřejných rozpočtů ČR a SR.

O tom ale později, nejprve pojďme k tomu, co spojuje Andreje Babiše s Jozefem Banášem. Není to jen jejich slovenský původ, ale i spory o zápis ve svazcích StB.

Ježíš v Indii

Současný český předseda vlády se několik let soudil na Slovensku a později i ve Štrasburku o oprávněnost zápisu svého jména v seznamech spolupracovníků StB. Spory nakonec prohrál, tvrdil ale, že se bude soudit dál. Babiš odmítá, že by spolupráci s StB podepsal.

Stejně tak Jozef Banáš, jehož jméno se ve spisech StB objevuje u agenta s krycím jménem Lotos nebo Dodo. Za komunismu měl Banáš na ministerstvu zahraničí na starosti „dohled“ nad zahraničními novináři v ČSSR.

Sám Babiš používal Banáše jako příklad neoprávněného zápisu něčího jména do svazků StB. Zápis ale u obou mužů zůstává platný.

Jozef Banáš je dnes autorem čtenářsky úspěšných knih. Zároveň má ale blízko k dezinformační scéně a ona k němu. Kromě jiných alternativních médií přispíval i do konspiračního časopisu Zem a vek. Prostor však dostal i ve veřejnoprávním rozhlase RTVS.

V jedné ze svých knih, Kód 1, si pohrával i s myšlenkou, že Ježíš Kristus působil v Indii, a ptal se, jestli je Ježíšův hrob skutečně v Izraeli. Souborné vydání knih s podobnými teoriemi dostal od Banáše v lednu i Andrej Babiš (viz titulní fotografie v úvodu článku).

Štefánik za Kryla

Jozef Banáš má blízko k dezinformační scéně i v Česku. Ukázala to třeba jeho účast na křtu knihy o Karlu Krylovi ve Slovenském domě v Praze loni v prosinci. Knihu napsal Pavel Foltán, hudebník a radní ČTK za Babišovo hnutí ANO.

Blízkost Slovenského domu k dezinformační scéně, například kvůli úzké spolupráci s Asociací nezávislých médií sdružující takzvaná alternativní média a sídlící na stejné adrese, popsal HlídacíPes.org podrobně ZDE.

Na adrese Slovenského domu sídlí a pořádají své akce kromě ANM i další spolky propojené s Petrem Žantovským, častým přispěvatelem dezinformačních webů. Žantovský je momentálně dalším radním ČTK zvoleným za hnutí ANO.

Na zmiňovaném křtu knihy o Krylovi se objevil i poslanec za Babišovo hnutí Stanislav Berkovec, šéf volebního výboru sněmovny, který má na starosti i mediální agendu.
Za zmínku v této souvislosti stojí, že na pozvánkách Žantovského spolků na některé akce ve Slovenském domě bylo i logo Babišova holdingu Agrofert nebo Nadace Agrofert. Týkalo se to i zmiňovaného křtu knihy Pavla Foltána o Krylovi nebo představení knih z nakladatelství Kmen taktéž loni v prosinci.

„Agrofert byl partnerem zapsaného spolku Aréna,“ odepsal na dotaz HlídacíPes.org Petr Žantovský. Jak Agrofert, tak nadace holdingu ale jakoukoli finanční podporu akcí ve Slovenském domě popřely.

Foltán byl v dubnu hostem Banášovy talkshow v Bratislavě, kde představoval svou knihu o Krylovi, a Banáš naopak přes Facebook oznámil, že se jak Foltán, tak poslanec ANO Berkovec „těší na slavnostní uvedení“ jeho knihy o Štefánikovi 10. května v Praze.

Banášova kniha o Štefánikovi a Foltánova o Krylovi mají stejného vydavatele – Nakladatelství Beskydy. Jak je vidět z přehledu nabídky jednoho z hlavních českých online-knihkupectví, ve stejném vydavatelství vyšla i česká verze další Banášovy knihy Idioti v politice, nebo jiný titul od Petra Žantovského.

Právě Idioty v politice křtil před dvěma lety také Andrej Babiš. Bylo to rovněž ve Slovenském institutu v Praze a celý křest tehdy moderoval zmiňovaný Petr Žantovský.

Převzato z Hlidacipes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner