Babiš pomáhá Nagyové vyhrát senátní volby. Její zvolení by zastavilo soud v kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš (ČTK / Vondrouš Roman)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Soudní proces v kauze Čapí hnízdo by mohly zastavit nadcházející volby. Stát se tak může v případě, že by obžalovaná Jana Nagyová (dříve Mayerová) vyhrála senátní volby, ve kterých kandiduje za hnutí ANO v Jihlavě. Tím by totiž získala imunitu a soud by musel požádat horní komoru parlamentu o její vydání. Zda by mohl pokračovat soud s obžalovaným poslancem Andrejem Babišem (ANO), by si musel soud ujasnit, řekl deníku FORUM 24 ústavní právník Jan Kysela. 

„Dokud by senát nerozhodl, proces s paní Nagyovou by pokračovat nemohl,“ potvrdil Kysela. Podle něj by se jednalo o dlouhodobější záležitost. „Není to možné udělat bezprostředně. Nebyla by to otázka dnů, ale spíše týdnů. Muselo by se počkat, až bude přijata do nitra senátu, až budou přijaty senátní orgány. To by byla otázka listopadu,“ vysvětlil ústavní právník.

(Týdeník FORUM)

Dále by se podle Kysely pokračovalo podle toho, zda by senát Nagyovou vydal, či nikoli. „Kdyby paní Nagyová vydána nebyla, tak by si soud musel ujasnit, jestli může pokračovat s panem Babišem. Pokud by vydána byla, tak bychom pokračovali tam, kde jsme se zastavili ve chvíli, kdy byla zvolena,“ popsal Kysela.

Jeho slova potvrdil také mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. „Pokud by paní Nagyová mandát získala, tak by vznikla překážka a není možnost dál pokračovat v trestním řízení,“ řekl deníku FORUM 24 s tím, že o případné vydání by horní komoru žádal soud.

Zda by v případě zvolení Nagyové senátorkou mohl soudní proces pokračovat pouze s obžalovaným Babišem, nedokázal Kysela bez detailní znalosti případu říct. Přiklání se však k tomu, že by se čekalo na vydání Nagyové.

V obytňáku na Vysočinu

Jana Nagyová kandiduje do horní komory za senátní obvod Jihlava, kde se o hlasy voličů utká s nynějším předsedou senátu Milošem Vystrčilem (ODS). S kampaní své bývalé spolupracovnici osobně pomáhá šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zatímco minulý týden spolu strávili u soudu, nyní „v obytňáku“ objíždí Vysočinu. V pondělí nasedli do karavanu a zahájili pouť po Jihlavsku a Jindřichohradecku. 

Na pondělní mítink ve Slavonicích dorazili už tradičně odpůrci i příznivci hnutí ANO. Jedna část, převážně seniorů, patřila mezi Babišovy příznivce, druhá s píšťalkami mezi odpůrce, popsal dění web iDnes.cz, který patří do holdingu expremiéra. 

Jana Nagyová (dříve Mayerová) u Městského soudu v Praze (ČTK / Vondrouš Roman)

Nebýt probíhajícího soudu, Nagyová by se podle webu už do politiky nevracela. „Díky kandidatuře mám možnost mnohem víc mluvit o té nespravedlnosti, která se stala a stále děje a která mi totálně zlikvidovala život,“ popsala bývalá náměstkyně primátora Jihlavy.

Babiš nezná meze

V Telči se pak na mítink Babiše a Nagyové přišel podívat tamní starosta Vladimír Brtník i hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (oba ODS). Ve chvíli, kdy začal šéf hnutí ANO hovořit, roztáhli společně s příznivci plachtu Miloše Vystrčila a s úsměvem ji drželi celou dobu, popsal Deník.cz.

„Mám obavu, že kdyby tam nebyl pan senátor Vystrčil, mohla by uspět tato paní (Jana Nagyová, pozn. red.), která je trestně stíhaná a má odvahu kandidovat. Andrej Babiš nezná meze, nedokáže být slušný. Je to predátor, který od devadesátých let v politice je, a ne že není,“ prohlásil jeden z Babišových odpůrců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články