Babiš poodhalil další detaily svého mírového plánu. Jednání o Rusku bez Ruska nedává smysl, reagoval Pavel

Petr Pavel a Andrej Babiš (Pavel Hofman / FORUM 24 / Evropská unie)

Petr Pavel a Andrej Babiš | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24 / Evropská unie

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) ve středeční debatě serveru Novinky.cz poodhalil další detaily plánů na sjednání mírového summitu. S Vladimirem Putinem a Ruskem by prý rozhodně nejednal. Mírová konference o Rusku bez Ruska by ale podle Petra Pavla nedávala smysl. Kdo by měl Rusko podle jeho plánu zastupovat, Andrej Babiš nedokázal říci. V debatě generál Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš mluvili o svých kampaních, o bezpečnosti republiky a o domácích i zahraničních tématech.

Úvodním tématem debaty byly kampaně kandidátů. Andrej Babiš byl dotázán na chyby, které v posledním týdnu on i jeho tým podle moderátora udělal. Kandidát ale nevěděl, co má na mysli, a zdůraznil, že dělá pozitivní kampaň. První billboard byl, jak řekl, o míru a druhý o tom, že chce pomáhat. Zmínil také agresivní útoky, kterým on i jeho rodina čelí. „Teď ještě čekám na tu milenku,“ prohlásil s tím, že jeho voliči na žádné mítinky Petra Pavla nechodí.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Funkci prezidenta by prý využil pro propojení dvou táborů společně s Petrem Fialou. Výrok z neděle o tom, že by v případě ruského útoku na Polsko nebo pobaltské země určitě neposlal na pomoc české vojáky, byla podle jeho slov chyba. „Všichni vědí, že jsem to tak nemyslel,“ obhajoval se. Petr Pavel podle expremiéra není jeho soupeřem. Tím jsou média.

Petr Pavel okomentoval své billboardy, podle kterých označuje svého protikandidáta za lháře a chaotika. „Myslím, že není potřeba se za to omlouvat. To, že Andrej Babiš lhal, je ověřeno,“ řekl. Tuto komunikaci nepovažuje za podpásový útok. Foto s náčelníkem generálního štábu ozbrojených sil Ruska Valerijem Gerasimovem podle Pavla nebyla chyba. Ukazuje totiž, že jednal i s těmi, se kterými se jedná těžko.

V případě svého zvolení chce Andrej Babiš, jak již dříve avizoval, svolat v Česku mírový summit. Opět zopakoval seznam svých kontaktů, na které se případně plánuje obrátit. Mírová konference k situaci na Ukrajině by se podle něj měla konat bez Ruska. S Ruskem by totiž nejednal a o tom, kdo by Ruskou federaci zastupoval, by rozhodly členské státy NATO a Evropské unie. Petr Pavel na jeho nápad reagoval slovy, že by jednání o Rusku bez Ruska asi nedávalo moc smyslu, a kdo by ho měl reprezentovat, je podle něj naprosto legitimní otázka.

Kandidáti měli v debatě také říct, zda by v případě svého zvolení jmenovali premiérem předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru. Petr Pavel si neumí představit, že by se SPD dostala do takové pozice. „Pokud SPD zastává jasná stanoviska k Evropské unii (prosazují například referendum o vystoupení z EU, pozn. red.), tak by bylo velice rizikové lidi, kteří sdílejí tento názor, jmenovat do klíčových funkcí. Prezident by měl chránit zájem státu,“ prohlásil. „Neumím si představit, že by uspěli. To je hypotetická otázka. Podle mě se to určitě nemůže stát,“ souhlasil Andrej Babiš s tím, že SPD není partnerem hnutí ANO a ani nikdy nebude.

Generál Petr Pavel se v závěru debaty zeptal svého protikandidáta, zda se plánuje omluvit vojákům a válečným veteránům, kterých se ve své kampani dotknul. Babiš reagoval, že nikoho neurazil, billboard byl prý o Pavlovi a mělo tam být jeho jméno. Pavlovi položil otázku, proč chce zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu. Generál tedy vysvětlil, že se jedná o jediný reálný faktor, se kterým ještě lze manipulovat, aby důchodový systém nezkolaboval.

Babiš si trvá na tom, že vede pozitivní kampaň a že nemluví o válce. „Billboard říkal, že nezavleču Česko do války, takže byl o míru,“ vysvětlil. O válce podle něj mluví hlavně Petr Pavel a jeho „hlavní mluvčí paní Černochová. Tady, kdy padla raketa z Ukrajiny na Polsko, tak už chtěla válčit. Ona stále mluví o válce,“ dodal.