Babiš poplival Fialu. Asi zapomněl, jak odvážně bojoval s hozeným vejcem

Andrej Babiš  (Ray Baseley / se svolením autora)

Andrej Babiš | FOTO: Ray Baseley / se svolením autora

O tom, jak by to s naší pomocí Ukrajině vypadalo, kdyby v podzimních volbách zvítězil chaotický mikromanažer bez jakékoliv empatie ke komukoliv kromě sebe, asi není potřeba dlouze diskutovat. Ostatně Andrej Babiš se svým vyjádřením k případnému vybudování americké základny u nás usvědčil z proruského postoje. Nyní se vybaven novými očními víčky pustil do premiéra Petra Fialy.

To, jak moc mu vadí, že mu voliči vzali v podzimních volbách hračku jménem premiérské křeslo, je na Andreji Babišovi čím dál patrnější. To, že ve svém Čau lidi není schopen uchopit jakoukoliv myšlenku a zároveň řečeno s Cimrmanem tuto myšlenku opustit, je zcela nasnadě. Vláda dělá vše špatně, on by to dělal lépe a hlavně „pro lidi“.

(Týdeník FORUM)

Jenže do čehokoliv se Babiš po svém nuceném odchodu z premiérského křesla pustil, to skončilo přinejmenším rozpačitě. Ať už jde o jeho vychloubání, jak pomáhal zajistit převoz ukrajinských uprchlíků, přes zajištění neprůstřelných vest, které ale nebyly certifikované. Babiš se zkrátka nepřestal řídit svým oblíbeným heslem „slibem nezarmoutíš“. Když má však dojít na akci samotnou, „dopadne to jako vždycky“.

Vrcholem jeho nestoudnosti bylo prohlášení v rozhovoru pro čtvrteční deník Blesk. Kromě toho, že jsme se dozvěděli, že už nepije sladké a kávu bez mléka, cvičí hormonální jógu a dýchá nosem, začal se chválit za pomoc Ukrajině a uprchlíkům. Podle svých slov „je jediný český politik, který navštívil slovensko-ukrajinskou hranici, mluvil s dobrovolníky a ukrajinskými uprchlíky“. Na námitku redaktora, že například premiér Petr Fiala byl v Kyjevě, Babiš se svojí tradiční drzostí suverénně odvětil: „No jasně. Vzal ho s sebou Morawiecki do vlaku. To nebyla česká iniciativa.“

Někdo by si mohl myslet, že Babiš současnému ministerskému předsedovi cestu na Ukrajinu závidí. Opak je však pravdou. Do nebezpečného Kyjeva by totiž nikdy nejel. Netřeba snad připomínat loňské policejní manévry na předvolební kampani hnutí ANO v Průhonicích, kde byl Babiš po zásahu vejcem uklizen do cukrárny, kterou hlídali těžkooděnci.

(Profimedia)

Když pak Fiala vyrazil za ukrajinským prezidentem Zelenským, Babiš „odvážně“ zamířil se svým marketingovým týmem do Polska, aby si nakoupil cigarety. Chtěl nám ukázat, že jsou u našich severních sousedů levnější než v Česku. Bodejť by ne, když je několikrát zdražila jeho ministryně financí a instagramu Alena Schillerová.

Abychom se ještě vrátili ke slovům Babiše na adresu premiéra Fialy. Předseda vlády na ně totiž velmi trefně reagoval. Ve čtvrtečním pořadu Ptám se, pane premiére na otázku moderátora Jaroslava Šimáčka, který Babišova slova připomenul, vyjádřil jasně a zřetelně: „Nezajímá mě, co si o tom myslí Andrej Babiš. To snad ani nemá smysl komentovat. Ale zajímá mě, co si o tom myslí mezinárodní společenství a zda a jak to pomohlo České republice a jak to pomohlo Ukrajině.“

To je důležitý vzkaz pro Andreje Babiše i jeho marketingový tým. Ať děláte, co děláte, vaše vyjádření už nestojí ani za sebemenší komentování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]