Babiš porušil zákon, usnesla se komise pro kontrolu odposlechů

Předseda sněmovní komise pro kotrolu odposlechů Daniel Korte (top09.cz)

Předseda sněmovní komise pro kotrolu odposlechů Daniel Korte | FOTO: top09.cz

Poslanec Daniel Korte (TOP 09) po dnešním mimořádném jednání sněmovní komise pro kontrolu odposlechů trvá na tom, že ministerstvo financí porušilo zákon. Postrádá tři pravidelné zprávy o odposleších použitých celníky, ostatní jsou podle něj bezcenné. Ministr financí a oligarcha Andrej Babiš (ANO) dnes ráno tvrdil, že jeho resort zákonné povinnosti plní.

„Navzdory mediální kanonádě dnešního dne nezbývá než vzít na vědomí stanovisko odpovědného orgánu Poslanecké sněmovny, který konstatoval, že ministr financí porušuje zákon. U tak citlivé problematiky, jako jsou odposlechy fyzických osob, je to nesporně vážná věc,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

usneseni-parlamentni-komise-pro-kontrolu-odposlechu

Korte v úterý novinářům řekl, že ministerstvo porušuje svou povinnost předkládat informaci o odposleších každého půl roku. Babiš dnes ráno nařčení odmítl a označil Korteho slova za „šikanu a lživou kampaň“. Babišova náměstkyně Alena Schillerová uvedla, že zprávy, které jsou v režimu vyhrazené, byly řádně doručeny tajemníkovi komise.

Komise nakonec podle Korteho některé zprávy objevila. „Podařilo se v archivu dohledat jednu zprávu za rok 2014 dodanou v říjnu 2015. Pan ministr si dělá ze zákona trhací kalendář,“ řekl Korte novinářům na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Postrádám ale dvě zprávy za rok 2015 a za první pololetí roku 2016, dodal.

Korte připustil, že dosud si v komisi nikdo nevšiml, že zprávy chybějí. Chyboval podle něj tajemník výboru, jehož pochybení si neumí vysvětlit. Kvůli třem chybějícím zprávám však komise dnes přijala usnesení, podle kterého Babiš porušil zákon o celní správě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]