Babiš poslal Sobotkovi předžalobní výzvu. Premiér má prý přestat lhát

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka (ČTK)

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Přečtěte si dopis předsedy hnutí ANO premiérovi, ve kterém shrnuje Sobotkovy údajně lživé výroky, které podle Babiše znamenají neoprávněný zásah do osobnosti člověka. Přinášíme plné znění dopisu, který byl předsedovi vlády zaslán.

Vážený pan
Mgr. Bohuslav Sobotka
předseda vlády a předseda ČSSD
Úřad vlády Praha
V Praze dne 18. května 2017

Věc: Výzva k upuštění od neoprávněného zásahu do osobnosti člověka

Vážený pane předsedo,
obracím se na Vás ve věci Vámi činěných výroků vůči mé osobě. Jedná se zejména o následující výroky:

„Je ministrem financí, který je podezírán z toho, že v celé řadě případů nejrůznějších operací, ať už to byla emise korunových dluhopisů nebo to byly obchody mezi ním a Agrofertem, se dopouštěl jednání, při kterém šidil, nebo mohl šidit stát na daních. Musím říci, že jako předseda vlády pokládám za naprosto nemožné, aby funkci ministra financí zastával někdo, kdo je aktuálně podezírán v celé řadě případů z daňových úniků.”

(výrok učiněn na tiskovém brífinku dne 3. 5. 2017 po jednání grémia ČSSD; přenášeno v živém vysílání České televize, přibližně od 21.35; tento výrok byl následně přejímán dalšími veřejnými sdělovacími prostředky)

„Příčinou je fakt, že ministr financí a místopředseda vlády je podezírán z toho, že se různými způsoby snažil vyhýbat placení daní.“

(výrok učiněn na tiskovém brífinku dne 5. 5. 2017 na Úřadu vlády; přenášeno v živém vysílání České televize, přibližně od 10.19; tento výrok byl následně přejímán dalšími veřejnými sdělovacími prostředky)

„Otázka je, jak má finanční správa spravedlivě a nezávisle vyšetřit daňové problémy ministra financí, když mu jako ministrovi podléhá a ministr dělá evidentně vše pro to, aby se nic nevyšetřilo.“

Rozhodl jsem se 5. května navrhnout prezidentovi republiky Miloši Zemanovi odvolání místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše. Ty důvody byly opakovaná závažná podezření, že se současný ministr financí snažil v rámci své podnikatelské činnosti vyhýbat placení daní. Byla to podezření jeho obchodů se společností Agrofert, jeho podnikatelské minulosti. V tom rozhodnutí navrhnout odvolání ministra financí a místopředsedy vlády mě utvrdil také fakt, že se prokázalo, že místopředseda vlády a ministr financí veřejně lhal, když tvrdil, že neovlivňuje svá média. … To znamená, že nepůsobil ve strukturách Agrofertu, tak aby se nedostal do podobné situace střetu zájmů, do jaké se dostal současný ministr financí Andrej Babiš, kde čelí podezření z krácení daní, pokud jde o korunové dluhopisy. Vyšetřuje to Finanční správa a současně ministr financí je v čele úřadu, pod který Finanční správa spadá. Čili mým cílem bylo, abych zabránil tomuto střetu zájmů. … Domnívám se, že pokud má člen vlády takto závažné problémy a čelí takto závažným podezřením jako současný místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, tak jediným rozumným řešením je jeho odchod z vlády.

(výroky učiněné na tiskovém brífinku dne 17. 5. 2017 na Úřadu vlády; přenášeno v živém vysílání České televize, přibližně od 16.15; přejímáno dalšími věřejnými sdělovacími prostředky)

Důrazně se ohrazuji proti tomu, že veřejně lžu, že se jakýmkoliv způsobem vyhýbám placení daní, že jsem stát ošidil na daních nebo že zneužívám finanční správu. Tato vyjádření z Vaší strany zaznívají opakovaně, naposledy 17. května 2017, a navozují dojem, že se mám dopouštět nelegální činnosti. Taková tvrzení jsou nepravdivá, přičemž činím veškeré možné kroky k vysvětlení mých příjmových a majetkových poměrů (např. dopis předsedovi Poslanecké sněmovny doručený dne 28. 4. 2017, písemnost 22 odpovědí na otázky premiéra, a další dopisy, které jsem Vám zaslal například dne 20. 2. 2017, č. j. MF-6254/2017/9007-2, dne 13. 3. 2017, č. j. MF-8548/2017/05-1, dne 28. 3. 2017, č. j. MF-10296/05-2).

Vaše výroky, činěné veřejně zejména na oficiálních tiskových brífincích, mají ve vztahu k mé osobě difamující povahu, negativně ovlivňují mou pověst a čest na veřejnosti, vážnost ve společnosti a také pověst a postavení v politických vztazích. Důrazně bych Vás chtěl požádat, abyste se zdržel dalších výroků směřujících obecně k tomu, že neplním řádně své daňové povinnosti nebo že zneužívám finanční správu. V případě, že tak neučiníte, budu uplatňovat svá práva na ochranu osobnosti soudní cestou.

V úctě
Ing. Andrej Babiš
Františka Zemana 876, 252 43 Průhonice

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com