Babiš poslal Zemanovi do nemocnice zvláštní vzkaz. Jak moc vážný je prezidentův stav?

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Netradiční příspěvek se objevil na twitteru Andreje Babiše. Premiér v něm přeje prezidentovi brzké uzdravení a přiznává, že na něj moc myslí. Zvláštní na tom je především to, že Miloš Zeman navštívil nemocnici kvůli „rekondičním pobytům“ i v minulosti, nikdy mu však předseda vlády neposlal tak vážně napsaný vzkaz.

Spekulace o tom, co se hlavě státu přihodilo, přiživil nejprve Jiří Ovčáček, který doposud nevydal oficiální prohlášení k prezidentově hospitalizaci. Přitom Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici od jedenácté hodiny dopolední. Další otazníky nyní vyvolávají slova Andreje Babiše. „Moc teď myslím na pana prezidenta Zemana a přeju mu vše dobré, ať je brzy zdravý, plný sil a elánu. ÚVN je podle mě to nejlepší pracoviště v naší zemi a jsem rád, že je v těch nejlepších rukou,“ stojí na sociální síti.

Přestože se jedná o pochopitelný vzkaz prezidentovi od premiéra, je zvláštní, že k němu vůbec došlo. Odpovědí, proč tentokrát Babiš nechal na twitter napsat o své starosti o Zemanovo zdraví, může být několik. Buď se děje něco skutečně vážného a předseda vlády dostal strach o svého mocenského partnera, nebo stejně jako veřejnost netuší, z jakého důvodu je hlava státu ode dneška v nemocnici.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Není také známo, proč tentokrát Zemana do špitálu doprovázela jeho žena, protože v minulosti to většinou byla spíš dcera Kateřina, což mělo podpořit zprávy o tom, že se nejedná o nic vážného, čeho by se musela účastnit i prezidentova choť. Minulý rekondiční pobyt byl navíc předem ohlášen a intenzivně komunikován Zemanovými podřízenými, což se nyní neděje.

Není ani jasné, zda sobotní neúčast na tradiční pietní akci k 84. výročí úmrtí T. G. Masaryka nebyla způsobena zdravotními problémy hlavy státu a ne přípravou na setkání s expertním týmem, jak tvrdil mluvčí Jiří Ovčáček. Pokud by se prezident podrobil lékařské prohlídce minulý pátek, bylo by pochopitelné, že v sobotu místo jakékoliv náročnější práce spíš odpočíval.

Proč ovšem do nemocnice nenastoupil již v pondělí, nebo zda se jeho stav náhle nezhoršil, a proto byl ihned převezen, se nedozvíme do té doby, než se na Hradě rozhodnou, že veřejnost informují. Ani poté ovšem nebude úplně zřejmé, jestli říkají pravdu. S tou mají lidé z okolí prezidenta dlouhodobě velký problém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]