Babiš použil slova Václava Havla. Své vidění pravdy a lásky už ale jednou představil

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Andrej Babiš by chtěl u soudu, který s ním začne 12. září kvůli údajnému dotačnímu podvodu Čapí hnízdo, zvítězit. Považoval by to za vítězství pravdy a lásky, jak vysvětlil v úterním pořadu 360° na CNN Prima News. Řekl také, že když bude odsouzený, v politice zůstane. „Tyto věci, tahle nespravedlivost a tyhle lži mě spíše motivují, abych v politice pokračoval. Takže to je spíš naopak. Protože ta pravda a láska by měly zvítězit. A zatím nevítězí,“ představil svůj pohled majitel hnutí ANO.

Slova Václava Havla o vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí – která exprezident pronesl během Sametové revoluce, kdy lidé toužící po svobodě porazili vyčpělý komunismus – si půjčuje po 32 letech bývalý prominentní komunista a donašeč StB, aby se bránil před možným odsouzením za dotační podvod. To je mimořádně pikantní.

Babiš toto heslo samozřejmě vůbec nechápe, opovrhuje jím, pronesl ho jen, aby na sebe upozornil, udělal ze sebe chudáčka a zřejmě se snaží vžít do jakési role bojovníka za svobodné dotační krádeže. Jestli mu toto kňourání pomůže u soudu, se zjistí už za dva měsíce.

Není to poprvé, kdy Babiš vyslovil pojem pravda a láska. Jaký má postoj k tomuto heslu listopadové revoluce v soukromí, se rozpovídal na tajné nahrávce, kterou před časem zveřejnila skupina Šuman. Tam Babiš zasvěceně mluví o tom, že Havel byl podle něj agentem Moskvy, jeho „ANOpolitička“ Kleslová byla školená komunistickou rozvědkou na nejlepší špionku na světě, a ke konci nahrávky Babiš prohlašuje: „Tak nech dou do p*či pravda a láska.“

Otázkou je, co mu na ohánění pravdou a láskou řeknou jeho voliči, kteří se aktuálně šikují především z řad komunistů a sympatizantů Ruska a SPD. Možná by měl dovysvětlit, že pravda a láska v jeho podání spočívá v lásce k penězům a pravdě, kterou bude sám určovat. To už je ale trochu jiná pravda a láska, než měl na mysli Václav Havel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články