Babiš označil populistickou kampaň Jermanové za nesmysl a vzápětí ji sám překonal

Premiér Andrej Babiš a končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ve volební kampani hnutí ANO před říjnovými krajskými volbami  (twitter)

Premiér Andrej Babiš a končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ve volební kampani hnutí ANO před říjnovými krajskými volbami | FOTO: twitter

Premiér Babiš nabízí na středočeských plakátech ANO po boku hejtmanky Pokorné Jermanové, že společně zajistí testy na covid pro seniory zdarma. Dnes tvrdí, že to je nesmysl. Vzápětí však Jermanovou překonal, když všem slibuje zdarma roušky a seniorům respirátory.

Krátce poté, co vláda schválila jednorázový příspěvek 5000 korun nad rámec zákonné valorizace penzí, trumfuje krajská kampaň středočeského hnutí ANO předvolebním slibem, že pro seniory zajistí testování na nemoc COVID-19 zdarma. Ve veřejném prostoru se už objevily plakáty s podobiznami premiéra Andreje Babiše a současné hejtmanky a místopředsedkyně ANO Jaroslavy Jermanové Pokorné. Šéf ANO přitom tvrdil, že jde o volební kampaň mimo něj a vládní agenda s ní nesouvisí.

Nic takového nebude

Následně se Babiš ozval, že se od tohoto slibu distancuje. „Je to nesmysl, nic takového nebude,“ reagoval pro portál Novinky na dotaz, zda by se senioři skutečně mohli v komerčních laboratořích nechat zdarma otestovat a zda půjde o celorepublikovou či pouze středočeskou záležitost.

Jermanová Pokorná ovšem trvá na svém a už potvrdila, že se slib týká výlučně Středočeského kraje. Podrobnosti prý představí později. Dnes sice nikdo neví, jak tento montypythonsky „švihlý“ příběh dopadne, zda Babiš nakonec ten „nesmysl“ nepodpoří a neoznačí ho ještě za svůj nápad. Leccos však signalizuje už nyní.

Levnější testování pro všechny

Zajištění testů zdarma je pokračováním předvolebního bezbřehého populismu hnutí ANO, jemuž otevřel stavidla samotný Babiš. Namístě jsou otázky, proč testy zdarma jen ve Středočeském kraji a proč jen pro seniory, když existují i další zranitelné skupiny, například rodiny s dětmi. Jedním z nesplněných slibů premiéra Babiše je přitom levnější testování pro všechny samoplátce.

Jan Novák (Revue FORUm)

Dnes hradí zdravotní pojišťovny testování na COVID-19, jehož kapacita postupně a rovněž s velkým zpožděním narůstá, pouze v případě doporučení praktických lékařů. Kdo však nemá příznaky nemoci a jde mu o prevenci nebo o povinné testy při cestách do zahraničí, musí si je zaplatit sám.

Ve fakultních a krajských nemocnicích je cena testu zastropována částkou 1756 korun. Soukromé laboratoře si mohou účtovat i o několik tisíc korun více, zejména v případě expresní služby, kdy je vzorek zpracován téhož dne. Většinou se totiž na výsledek čeká několik dní.

Chci testy za 600 korun pro rodinu

O cenovém stropu rozhodl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už v polovině května. Do té doby se ceny testů nejčastěji pohybovaly mezi dvěma a třemi tisíci korunami, jenže Babišovi připadala finální sleva nedostatečná.

„To se mi zdá drahé, měla by být větší konkurence. Měl jsem představu, že pro rodiny by kumulovaný test mohl vyjít na 600 korun,“ oznámil tehdy premiér. Slíbil, že o cenovém předpisu s Vojtěchem ještě promluví, ale jak se brzy ukázalo, nebyla to pro něj priorita. Zatlačit na tvárného Vojtěcha přitom umí, což prokázal veletočem kolem povinného nošení roušek.

Babišův elán zlevnit testy vyšuměl do ztracena. Už o něm dále nehovořil, i když na zlevnění testů pro samoplátce s přijatelnou spoluúčastí 500 korun v té době apelovali zástupci cestovních kanceláří. Bylo by to jistě efektivnější řešení než jednorázové a nesystémové „úplatky“ vybraným cílovým skupinám.

O ničem nevěděl?

Zarážející je však ještě jiná věc. Šéf ANO označil nápad na testy zdarma za nesmysl a každý se musí ptát, proč tedy propaguje tento nesmysl společně s Jermanovou ve volebních vizuálech. Každou profesionální kampaň provází volební manuál s hesly a grafikou, který musí schválit volební štáb.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), premiér Andrej Babiš (ANO a čínský velvyslanec Čang Ťien-min na letišti v Praze ()

I když v případě krajských voleb můžeme připustit, že platí značná míra decentralizace rozhodování, jen těžko si lze představit, že by šéf hnutí ANO, postaveného na vůdcovském principu a marketingu, neměl k dispozici náhledy aspoň těch volebních materiálů, kde je přímo účasten.

Nechce se věřit, že by výrazný slib testů zdarma pro seniory zůstal Babišovi utajen a volební štáb Jermanové ho „zlovolně“ protlačil za jeho zády. Spíše mu nevěnoval dostatečnou pozornost a dnes má v hlavě jiný plán. Pokud si totiž někdo naivně myslel, že i Babiš má svůj strop populismu, musel být následně vyveden z omylu.

Babiš trumfuje Jermanovou

„Myslím, že na vládě navrhnu, že bychom teď mohli lidem rozdat respirátory a roušky,“ oznámil premiér téhož dne ve vysílání vlastního Rádia Impuls. Doplnil, že respirátory ze státních zásob hodlá přednostně rozdat seniorům. Ještě by mohl zopakovat pohádku, že řešení koronaviru s volbami nesouvisí.

Šéf ANO brutálně zneužívá státní prostředky ke svým krátkodobým politickým cílům. Mnozí občané mu jistě vzkážou, ať si nekvalitní čínské ochranné pomůcky používá sám. Také se ukazuje, že veškeré zákony regulující volební kampaně jsou k ničemu a fakticky zvýhodňují vládní moc.

Nebylo by překvapivé, kdyby nakonec došlo i na ony testy na COVID-19 zdarma. V kraji, kde na plakátech hnutí ANO kandiduje na hejtmanku osoba s natolik vyretušovaným portrétem, že ji nikdo nepozná, je možné vše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]