Babiš povýšil střet zájmů na nový stupeň aneb Jak se dělá 59 milionů

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Pokud Andrej Babiš „nezneužívá“ svůj konflikt zájmů tak, jak „obchoduje“ sám se sebou, je třeba se urychleně začít modlit, a to tedy fest. Andrej Babiš povýšil střet zájmů na úplně jiný, zcela nový level, je zjevně v permanentním střetu zájmů sám sobě. A je to velmi účinné, takový šikovný mlýnek na peníze. Skvělá kvalifikace pro bojovníka proti daňovým únikům.

Pojďme se podívat, jak se dělá 59 mil. Kč „čistých“ peněz. Média se v posledních dnech věnovala společnosti Profrost, která se stala dle tzv. neauditu údajným zásadním zdrojem příjmů pro následný nákup vlastních korunových dluhopisů, ale za zmínku stojí i příběh dalšího uvedeného zdroje, a sice story společnosti Afeed, a. s.

V říjnu 2007 si Gabriela Knapová a Václav Knotek zakládají akciovou společnost Hi-Medica (mimochodem výše uvedení v lednu 2008 vystupují coby akcionáři ZZN Agro Pelhřimov na valné hromadě, jež společnost přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo a přestěhovala ji do Olbramovic). Společnost má akcie na majitele. V únoru 2009 Andrej Babiš jako jediný akcionář tuto přejmenovává na Afeed, a. s. (koncovku CZ získává společnost v listopadu 2010). Společnost celou dobu spí, pouze v roce 2010 zobchoduje zboží za 3 486 000 Kč, na čemž vydělá 20 000 Kč.

29. března 2011 společnosti Afeed CZ, a. s., dále ZZN Pomoraví, a .s., a NAVOS, a. s., vypracovávají dva projekty – a) rozdělení (a zánik) společnosti ZZN Pomoraví, a. s., a její fúze do společností NAVOS, a. s., a Afeed CZ, a. s. A za b) odštěpení (bez zániku) části společnosti NAVOS, a. s., a její fúze do Afeed CZ, a. s. Jeden by řekl fajn, Agrofert konsoliduje výrobu krmných směsí, ale ono tomu tak úplně není, neboť Afeed CZ, a. s., si v roce 2011 současně pronajímá šest provozů od dalších společností skupiny Agrofert, a to od společností CEREA, a. s., a ZZN Polabí, a. s.

To, co je na projektech z 29. března 2011 nejzajímavější, je skutečnost, že v obou předkladatelé uvádějí, že 100% akcionářem všech tří společností je Agrofert holding, a. s., a tudíž netřeba stanovovat výměnný poměr akcií mezi akcionáři (v opačném případě by Andreji Babišovi po sloučení připadlo cca 1 % akcií Afeed CZ, a. s.).  Projekt je soudem schválen 2. května 2011 (zapsáno k 1. červnu 2011, s účinností od 1. ledna 2011) a hle, Andrej Babiš 2. května 2011 prodává za 59 mil. Kč Agrofertu holding, a. s., akcie společnosti Afeed CZ, a. s., které přitom Agrofert holding, a. s., od 29. března 2011 sám vlastní.

Aby se v tom čert vyznal. Že by chyba zpracovatelů projektů (copak oni nevěděli, kdo je jejich akcionářem?).  A kupní cena 59 mil. Kč za společnost, jejímž jediným aktivem je trocha hotovosti na účtech?  Že by odměna Adreji Babišovi za geniální myšlenku restrukturalizace aktivit ve skupině? Ale vždyť za svou práci pro skupinu dostal v roce 2010 přes 81 mil. Kč hrubého, a v roce 2011 dokonce přes 161 mil. Kč.

Proč si Agrofert pro účely výše uvedené restrukturalizace nezaložil vlastní akciovou společnost, aby zřejmě nemusel uvádět soud v omyl? Nebo ještě lépe, proč nerozdělil obě společnosti, do jedné si sfúzoval výrobu krmných směsí a do druhé zbytek?

Jen tak mimochodem, v letech 2008–2012, tedy v období, kdy daň z příjmů činila 15 % a byl zaveden „strop“ na sociální a zdravotní pojištění si Andrej Babiš vyplatil celkem 1 261 238 344 Kč (68 % všech zdanitelných příjmů, jež uvedl ve svém „auditu“).  Daň z příjmů právnických osob v té době činila 19 %–21 %.  Nejefektivnější cesta, jak dostat peníze z firmy do vlastní kapsy. V roce 2009 tedy zřejmě pracoval Andrej Babiš zhruba 200krát více, než v roce 2007 (444,693 mil. Kč vers. 2,211 mil. Kč).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]