Sněmovna souhlasila s nouzovým stavem do 20. listopadu

Andrej Babiš (facebook A. B.)

Andrej Babiš | FOTO: facebook A. B.

Nouzový stav bude moci trvat v Česku kvůli epidemii nového koronaviru zatím jen do 20. listopadu. Souhlas vládě s jeho prodloužením o 17 dnů dnes dala sněmovna podle návrhu opozičních Pirátů, KDU-ČSL a ODS. Kabinet ANO a ČSSD žádal o možnost prodloužit stav nouze o 30 dnů do 3. prosince. Jeho návrh ale dostatečnou podporu nezískal.

Vláda chce prodloužit nouzový stav kvůli tomu, že epidemická situace v Česku je podle zdůvodnění žádosti poslancům nadále kritická. Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce, jejichž platnost chce kabinet udržet. Bude tedy moci prodloužit například omezení svobody volného pohybu a také obchodu a služeb.

Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát.

Před poslance předstoupil ve své sněmovní premiéře také nový ministr zdravotnictví Blatný. Varoval, že v Česku se stále a významně odehrává takzvané komunitní šíření nemoci covid-19 napříč společností. Poslední vládou přijatá opatření mají podle něj velký potenciál šíření zpomalit, ale jen tehdy, pokud je občané budou dodržovat. Podle něj se společnost nachází v klíčovém bodu zlomu a v následujících dvou týdnech by se mohla situace zlepšovat, což by mohlo vést ke snížení tlaku na nemocniční kapacity. Zásadní problém je podle ministra v počtu nakažených seniorů. Jejich podíl už v říjnu vzrostl na 14 procent. Zdůraznil, že tuto skupinu lidí je nutné ochránit.

Blatný varoval, že pokud lidé přestanou dodržovat opatření, pak se jejich účinek nedostaví. Soudí, že není nutné zavádět nová opatření, ale dodržovat ta přijatá. Systém zdravotní péče podle něj neohrožuje nedostatek lůžek nebo techniky, ale nedostatek personálu.

Vláda podle Babiše zatím nepředpokládá uzavření ekonomiky kvůli epidemii v takovém rozsahu, jako tomu bylo na jaře. Nepočítá ani s tím, že by vyvolala uzavření průmyslových podniků, uvedl premiér. Současně varoval před katastrofickými scénáři. Ekonomika by letos měla za celý rok klesnout o 6,5 až sedm procent v souladu s prognózou MF, řekl. Vývoj je podle něj nutné posuzovat střízlivě, bez katastrofických předpovědí. Připomněl pokles státního dluhu vůči hrubému domácímu produktu od roku 2013 a argumentoval tím, že české zadlužení je jedno z nejnižších v Evropě.

„Naše vláda potřebuje čas. Hasíme vzniklé problémy,“ uvedl. Kabinet podle něj také pracuje na restartu ekonomiky. ČR při zapojení všech může z krize vyjít posílena, dodal.

Premiér také oznámil, že plošné testování na koronavirus pomocí antigenních testů, které by měly dorazit dnes, začne nejpozději v pondělí. Má stát podle Babiše dvě miliardy korun.

Opozice kritizovala postup vlády při koronavirové krizi

Opoziční politici při dnešní sněmovní debatě o vládní žádosti o souhlas s prodloužením nouzového stavu o měsíc kritizovali postup kabinetu při koronavirové krizi. Nouzový stav je podle nich ale pro zvládání epidemie nutný. Například Piráti navrhli jeho prodloužení jen o dva týdny a hnutí SPD o deset dnů. ODS navrhla prodloužit nouzový stav kvůli koronaviru pouze o dva či tři týdny. KDU-ČSL podpoří prodloužení o tři týdny nebo o 30 dnů, jak chce vláda.

Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce k omezení epidemie covidu-19, jejichž platnost chce vláda udržet.

Předseda pirátského klubu Jakub Michálek zopakoval, že nouzový stav by měl být zatím prodloužen o 14 dnů. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něho v létě zlehčoval varování před druhou vlnou epidemie. „Výsledek tady máme dnes. Nejhorší čísla v Evropě a další nouzový stav,“ uvedl. Čtrnáctidenním prodloužením nouzového stavu by si podle Michálka Sněmovna zachovala kontrolu nad tím, co při něm vláda dělá. Piráti navrhli také obsáhlý soubor opatření, která by vláda měla udělat.

ODS navrhla ústy svého místopředsedy Martina Kupky, aby se nouzový stav prodloužil jen o 14 dnů nebo o tři týdny. Sněmovna by podle ODS měla uložit vládě, aby opatření předjednávala s opozicí a řádně a srozumitelně je zdůvodňovala. Měla by také zhodnotit přijatá opatření a předložit realistické epidemiologické modely a plán uvolňování opatření. Chce mimo jiné, aby se do do základních škol vrátily děti z prvních a druhých tříd a aby žáci devátých tříd a maturanti mohli chodit na konzultace.

KDU-ČSL bude podle poslance Víta Kaňkovského hlasovat pro prodloužení nouzového stavu o tři týdny nebo o 30 dnů, jak chce vláda. Pro vládní návrh prodloužení se vyslovil předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Za znovuotevření škol se přimlouval předseda SPD Tomio Okamura. „Plošná opatření a panika ohrožují všechny z nás,“ uvedl. „Pod pláštěm epidemiologických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody i ekonomika,“ prohlásil předseda SPD.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová si postěžovala na to, že ve vládní žádosti chybí budoucí výhled a vládní strategie. „Je to základní problém celé situace a trvá to již měsíce,“ řekla.

Šéf STAN Vít Rakušan uvedl, že vláda ztratila důvěru lidí. Pochybují podle něho o tom, zda jsou opatření proti koronaviru smysluplná. Kabinet by je měl podle něho podložit fakty a vysvětlovat srozumitelně, nikoli s vojenskou dikcí. Aby vláda důvěru obnovila, neměla by přijímat restrikce, u nichž nezná důsledky, dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]