Babiš: Požádáme KSČM, aby nominovali někoho jiného než Ondráčka

ČTK

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček | FOTO: ČTK

Praha 4. prosince (ČTK) – Hnutí ANO požádá komunisty, aby do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zvážili nominaci někoho jiného než Zdeňka Ondráčka. Šéf hnutí Andrej Babiš to dnes sdělil ČTK. Jeho nominaci považuje za problematickou. Reagoval na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Vyjádření poslaneckého klubu komunistů ČTK zjišťuje.

Horáček Babiše v dopise požádal, aby využil svého politického vlivu a zvolení Ondráčka zabránil. Prezidentský kandidát připomněl, že Ondráček se v roce 1989 jako člen pohotovostního pluku zúčastnil zásahů proti demonstrantům.

Babiš uvedl, že veškerá povolební vyjednávání v rámci poslanecké sněmovny vede předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten také uzavřel dohodu o rozdělení postů pro jednotlivé strany. Konkrétní jména podle Babiše součástí dohody nebyla a je na odpovědnosti dané strany, koho vybere. „Problematičnost nominace pana Zdeňka Ondráčka si ale uvědomuji. Dopis pana Horáčka jsem předal panu Faltýnkovi a požádal jsem ho, aby se sešel s vyjednávači KSČM a požádal je o zvážení nominace jiného jejich zástupce do čela této sněmovní komise,“ napsal Babiš v SMS zprávě.

Horáček v dopise uznal právo ANO jako vítěze voleb na sestavení vlády a uznal i náročnost povolebních vyjednávání a hledání přijatelných průsečíků. „Nicméně některé ze zmíněných průsečíků z hlediska širšího zájmu směřování České republiky přijatelné nejsou,“ uvedl uchazeč o post prezidenta republiky. Zpochybnil právě nominaci Ondráčka, který se podle něj stal „přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti“. Poprosil proto Babiše, aby zvolení Ondráčka nedopustil. Horáček zároveň požádal o podporu v této věci prezidentské protikandidáty.

„Výzva Michala Horáčka je sympatická a děkuji za ni. Tuto situaci už však řeším po vlastní linii,“ sdělil v reakci na dopis další z účastníků prezidentské volby Pavel Fischer.

Na vyjádření Babiše reagoval člen sněmovního bezpečnostního výboru Vít Rakušan (STAN). „Ukáže se na plénu, jestli to hnutí ANO myslí vážně. Jistě se k tomu ještě můžeme postavit při hlasováních o předsedech komisí,“ řekl ČTK. Dodal, že šéfy komisí určuje v tajné volbě celá sněmovna. Rakušan poukázal na dosavadní hlasovací spolupráci ANO, SPD a KSČM. To, že by v čele komise mohl stanout Ondráček, pokládá za nepřijatelné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner