Babiš před lety nazval zprávu o jeho střetu zájmů „útokem na ČR“. Ruský teroristický útok mu tak dnes nepřipadá

Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš v souvislosti s výbuchem v areálu muničního skladu ve Vrběticích prohlásil, že podle něj nešlo o akt státního terorismu. Když ovšem v červnu 2019 vyšel návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně jeho střetu zájmů, nazval jej „útokem na Česko a tuzemské zájmy“.

Předseda vlády Andrej Babiš předstoupil v pondělí před novináře a na tiskové konferenci k dalším krokům vlády ve věci výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku prohlásil, že byť mají české bezpečnostní složky podezření o zapojení dvou ruských agentů do této tragické události, nepovažuje to za akt státního terorismu.

Eric Drooker

„Nešlo o akt státního terorismu, to znamená, že Rusko neútočilo na Českou republiku. Agenti útočili na zboží obchodníka se zbraněmi. Munice měla vybuchnout po cestě, takže já jen vysvětluji, že to nebyl útok Ruska na Českou republiku,” vyjádřil se premiér, podle kterého šlo o „útok na zboží“. Při tragické události v roce 2014 na místě zemřeli dva lidé, vznikla škoda přes 1 miliardu korun.

Po tomto výroku pondělním se na premiéra sesypala masivní kritika. Začal se proto na svých sociální sítích bránit. „Zopakoval jsem, co na jednání vlády prohlásil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman,“ napsal.

Jenže když před necelými dvěma lety sněmovna jednala o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně jeho střetu zájmů, nebál se předseda vlády Andrej Babiš zajít ve své rétorice takto daleko. Zaútočil na Evropskou unii, která měla podle něj destabilizovat republiku.

„Takže ještě jednou: pochybný audit, útok na Českou republiku a znovu opakuji, že se nic vracet nebude,“ prohlásil Babiš 4. června 2019 během úvodního slova na jednání dolní komory.

Zpráva Evropské komise tehdy poukázala na vazby českého premiéra k holdingu Agrofert a současný vliv jakožto předseda vlády na využití unijních peněz. „Já považuji audit za útok na Českou republiku, za útok na zájmy České republiky. Za destabilizaci České republiky,“ tvrdil Babiš.

Ministerstvo vnitra definuje terorismus jako „plánované, promyšlené a politicky motivované násilí, zaměřené proti nezúčastněným osobám, sloužící k dosažení vytčených cílů“.

Podle bezpečnostních analytiků o teroristický akt skutečně šlo. „Ruská federace na území České republiky působí velmi nepřátelsky. (…) Zapojili se do něčeho, co lze nazvat státním terorismem, je to terorismus jednoho státu vůči druhému,“ řekl pro Aktualne.cz bývalý náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace Jan Paďourek.

Proti pondělnímu výroku premiéra se ohradila také opozice. „Vystoupení Andreje Babiše na tiskové konferenci je naprosto skandální. Místo premiéra suverénní země předstoupil mluvčí ruské vlády, který vědomě zlehčil nepřátelský akt ze strany Ruska. Už chybí jen to, aby se omluvil, že ve Vrběticích sklad byl. Premiér musí skončit,“ vzkázala Markéta Pekarová Adamová.

Opoziční poslanci budou chtít kroky vlády rozebírat na plénu. Požadují, aby vládní představitelé vysvětlili například cestu ministra zahraničních věci Jana Hamáčka do Moskvy. „Objevují se informace, že vláda věděla o útocích již delší dobu,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.