V rozhovoru Andreje Babiše s novináři během jeho návštěvy ve Washingtonu zapadla důležitá premiérova poznámka o Miloši Zemanovi.
Na dotaz novinářky Seznam Zpráv, jestli mluvili o tom, zda by do Bílého domu mohl přijet i český prezident, Babiš řekl:
„Já jsem informoval pana prezidenta o tom, že, samozřejmě, našemu prezidentovi vytvářejí někteří lidé nějaké image, že by byl nějak – nevím jak – orientovaný. No tak samozřejmě, náš prezident bojuje za zájmy českých firem v Číně nebo jinde, a tam nebylo řečeno… o tom jsme nemluvili, jestli by sem přišel, nebo nepřišel.“
Toto Babišovo hodnocení pozice Miloše Zemana (na záznamu ČT v čase 1:46:50) je pozoruhodné. Přece jen dost lidí nedospělo k pozorování, že by Miloš Zeman nebyl pročínský (ani proruský) – jak naznačuje Babiš –, a že by tedy jeho pověst byla jen pouhým zdáním, onou kýmsi uměle vytvořenou image. Neméně zajímavá je také okolnost, že s tímto premiér vyrukoval i na amerického prezidenta.
V Babišově světě tedy nejspíš žije Miloš Zeman s nějakým souborem vlastností a postojů, kterému až „někteří lidé“ dotvářejí image „nějak“ orientovaného politika – jak, to Babiš „neví“.
Tak schválně, jak asi může být orientovaný Zeman, který na summitu NATO ve Walesu v září 2014 zpochybnil přítomnost ruských vojáků na východě Ukrajiny, až za to čelil posměškům. „Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se zeptat jich,“ navrhl tehdy Zemanovi švédský ministr zahraničí Carl Bildt před novináři.
Připomenout lze také intervence Miloše Zemana a jeho kancléře Mynáře, kteří se v souladu s přáním Kremlu pokoušeli zabránit vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Poté, kdy jej loni na jaře Česko poškozeným spojencům vydalo, ministr spravedlnosti v očekávání Zemanovy pomsty raději sám rezignoval.
Do třetice – kauza novičok. Zeman po travičské akci ruských tajných služeb ve Velké Británii, při níž zemřel jeden člověk a další tři byli přiotrávení, pomohl Kremlu s tvorbou informačního chaosu, když naznačil, že velmi specifický ruský nervový jed pochází z České republiky.
Podle Babiše ale za Zemanovou pověstí nekritického služebníka Kremlu nejsou jeho výše uvedené (a další a další) skutky, nýbrž je důsledkem cílené práce „některých lidí“, kteří Zemanovi vytvářejí „nějakou image“. Přitom se ve skutečnosti jen snaží „pomoci“, nabízí vysvětlení Babiš. Tak určitě. Je-li výše uvedené přehlížení spojenců a podstrojování putinovské soft diktatuře v zájmu několika českých firem, sotva to znamená, že by to prospělo českému byznysu jako celku, o České republice nemluvě.
Babišovo spojenectví se Zemanem musí tvořit silné pouto, jestliže kvůli němu premiér neváhá urážet inteligenci lidí.