Babiš před volbami sliboval, že nenechá ČSSD ukrást 2000 miliard z těžby lithia. Piráti se ptali, kde ty peníze jsou

Zleva: Vojtěch Pikal, Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík (Piráti) (Česká pirátská strana)

Zleva: Vojtěch Pikal, Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík (Piráti) | FOTO: Česká pirátská strana

Poslanci opozičních Pirátů se přeli se zástupci ANO kvůli slibům o výnosech z těžby lithia na Cínovci. Piráti chtěli vědět, kdy stát dostane dva biliony korun, jak znělo z vládního hnutí v kampani před minulými sněmovními volbami. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) doporučoval pirátským poslancům studium základních ekonomických publikací.

Pirát Mikuláš Ferjenčík při čtvrtečních sněmovních interpelacích připomněl, že na billboardech hnutí ANO stálo, že nenechá ČSSD ukrást 2000 miliard. Ptal se, kdy ty peníze připlují do státního rozpočtu. „Z volební kampaně hnutí ANO to na mě skutečně působilo dojmem, že 2000 miliard leží na stole a stačí jenom zabránit sociálním demokratům, aby je nesebrali a někam nezašantročili,“ prohlásil poslanec.

FORUM 24 (archiv)

Ministr Havlíček prohlásil, že slib byl splněn. Možná těžba lithia se dostala pod kontrolu České republiky, když polostátní firma ČEZ ovládla společnost, která má potřebné licence, uvedl. „Bude-li se do budoucna těžit lithium, bude nad tím mít stát kontrolu. Nebude-li se těžit do budoucna lithium, pak nebude těžit nikdo,“ podotkl ministr.

Piráty nařkl z „určité investiční nebo podnikatelské nezkušenosti“, když nerozlišují mezi aktivem a rozpočtovým příjmem. Havlíček doporučoval Pirátům, aby si nastudovali ekonomické publikace prvního ročníku střední školy.

„Můžeme si vyprávět pohádky o tom, že jsme vlastně bilionáři, protože tamhle máme lithium, ale žádné důchody to nezaplatí,“ komentoval to Ferjenčík. Pirát Tomáš Martínek míní, že ministr svým vysvětlením jen potvrdil, že hnutí ANO v předvolební kampani jen manipulovalo s lidmi a hrálo na jejich city. Havlíčka žádal, aby Piráty neškolil. „Já také neříkám něco o tom, že jste například přivedl spoustu firem ke krachu,“ řekl Martínek.

Poslanec ANO Milan Feranec mluvil v souvislosti s vystoupeními Pirátů o pubertálních nápadech. „Stěžujete si na dehonestaci a sami to provádíte, abyste si to mohli dát na facebook,“ řekl. Feranec také připomněl „vězeňský“ autobus, který v předvolební kampani Piráti používali. Je podle něho dobře, že zatím nikoho nezavřeli. „Obávám se dnů příštích, až sliby naplníte,“ dodal.

Ferjenčík ale poukázal na to, že hlavní sdělení autobusu tkvělo v tom, kdo má podle pirátské strany skončit v politice. „Pan (bývalý premiér za ČSSD Bohuslav) Sobotka skončil a my jsme rádi, pan (předseda poslanců TOP 09 Miroslav) Kalousek skončí a my jsme rádi. A po příštích volbách skončí i pan (premiér a předseda ANO Andrej) Babiš. A taky budeme rádi,“ poznamenal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]