Babiš premiérem? Vždyť neumí ani skrývat své triky či podvody

Andrej Babiš a Martin Komárek ve volební kampani 2013 (ČTK)

Andrej Babiš a Martin Komárek ve volební kampani 2013 | FOTO: ČTK

Případ pravděpodobného podvodu s Čapím hnízdem není jediným případem, kdy si Andrej Babiš zjevně myslel, že mu všechno projde.

Dalšími případy, kde mu hrozí či hrozily nějaké postihy, jsou nezdaňované uměle vytvořené korunové dluhopisy, dále ovlivňování ceny akcií energetického koncernu ČEZ a také prodej podílů na firmě Profrost.

Babiš si buď myslel, že se na jeho daňový trik (a možný podvod) s korunovými dluhopisy nepřijde, nebo si myslel, možná správně, že mu neplacení daní projde. Zatímco od stovek tisíc živnostníků a řady firem vyžaduje placení daní, sám využil triku (či podvodu) se zaokrouhlováním daně směrem dolů z každého jednotlivého ročního úrokového výnosu z dluhopisu uměle „rozstříhaného“ na miliardy kousíčků. Přišel si tak prozatím zhruba na 52 milionů korun a na ještě větší částku si přijde v budoucnu.

Tvrdil, že rozdělí celkový (tzv. konsolidovaný) zisk koncernu ČEZ za rok 2013 na dividendách, takže by této strategické české společnosti nezbyly z daného roku žádné peníze na provoz a opravy, natož na investice např. do dostavby Temelína, která byla stejně dosluhující vládou Bohuslava Sobotky nepochopitelně zmařena. Česká národní banka (ČNB) začala Babiše následně vyšetřovat. Ukázalo se totiž, že lhal. Navíc informaci s předstihem vyzradil vybraným novinářům, kteří si tak mohli slušně vydělat na předpokládaném vzestupu ceny akcií ČEZ (nebo tak Babiš mohl krýt nákup akcií někým jiným). V inkriminované době byly akcie skutečně ve velkém nakupovány, ale vyšetřovatelům z ČNB se nepodařila prokázat souvislost s Babišovými výroky. Svou lež o rozdělení celého zisku pak Babiš omlouval tím, že se mělo jednat pouze o veřejně prezentovaný návrh pro vládu, přičemž vláda mu následně tento nápad shodila ze stolu. Další ukázka toho, jak si byl Babiš jistý, že mu všechno projde, a tohle mu opravdu prošlo, dokonce bez velkého zájmu médií.

Prodej společnosti Profrost byl také zvláštní. Jak FORUM 24 již informovalo, dokumenty předložené Babišem a příslušné účetní závěrky naznačují, že Babiš prodal své vlastní firmě výrazně předražený podíl na své firmě Profrost. Tím by ze své firmy vyváděl nahromaděné zisky a navíc by si tím neoprávněně navýšil svůj soukromý příjem osvobozený od daně z příjmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]