Byla to jedna z nejabsurdnějších záležitostí Babišovy doby. Za dotace postavil továrnu zpracovávající řepku na biosložku určenou k přimíchávání do pohonných hmot. Řepku pěstuje s pomocí dotací. Jako ministr financí si svůj byznys pojistil tím, že udržoval sám se sebou smlouvy o dodávkách biosložky pro stát. Babiš na straně ministerstva financí, pod které spadá státní podnik Čepro, a Babiš na straně chemičky Preol, která biosložku vyrábí. Celá dlouhá léta to tak fungovalo. Miliony za biosložku putovaly od státu k Babišovi. Ovšem teď je s tím konec.
U Babišů včera pravděpodobně nebyl veselý den. Po tom, co expremiér najel na populistické nářky, ať vláda okamžitě udělá něco s vysokými cenami pohonných hmot, vláda skutečně něco udělala. Zrušila povinné přimíchávání biosložky, kterou státu dodával z převážné části Babiš.
Vláda Petra Fialy jedním rozhodnutím zajistila pokles cen pohonných hmot, usekla jedno Babišovo chapadlo namotané na stát a nasměrovala zemědělce k pěstování obilí na větší ploše, tak aby mohl být pokrytý nedostatek obilí z Ukrajiny. Pokud se zemědělci skutečně rozhodou pro změnu ještě letos, bude to pro ně znamenat ztráty, protože kdo měl v úmyslu letos sklízet řepku, má ji od loňského roku zasetou.
A o co tedy Babiš přišel? O pečlivě budovaný systém. Jeho Preol je dominantním dodavatelem metylesteru řepkového oleje státnímu podniku Čepro. Zbytek poptávky pokrývají dovozci. Řepku pěstují zemědělci v ČR na zhruba 400 tisících hektarech ročně. Část pěstuje sám Agrofert, většinu ostatní zemědělské podniky. Nicméně i ty jsou napojené na Agrofert. Firmy expremiéra dodávají osivo, hnojiva, postřiky, zemědělskou techniku a nakonec sklizeň i vykoupí. Ve všech částech řetězce má Babiš zajímavý zisk. Jen samotný Preol vykázal zisk například v roce 2018 164 milionů korun. Na byznys s biosložkou dodávanou státu má Babiš navázané také společnosti Primagra a Ethanol Energy.
Samotné přimíchávání svých produktů do nafty a benzinu si Babiš a jeho lidé vylobbovali už v roce 2010 před nástupem do politiky. Později si Babiš už jako člen vlády prosadil, aby se navýšil podíl biosložky v pohonných hmotách, čímž si zvýšil zisk.
Teď díky zrušení povinnosti přimíchávat Babišovy biosložky řidiči ušetří dvě koruny na litru nafty a několik desítek haléřů u Naturalu, přiblížilo ministerstvo financí.
Tolik práce to dalo, tak hezky to fungovalo – a teď je konec. Z jedné věci má ale Babiš jistě velkou radost, vláda zajistila, aby měli řidiči levnější pohonné hmoty. O to mu jistě šlo. Ne o kampaň a útoky na vládu.