Babiš připustil, že vláda v pátek vyhlásí nouzový stav: Co říká koalice, mě vůbec nezajímá, řekl

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády

Premiér v demisi na tiskové konferenci potvrdil, že v pátek vláda projedná další opatření, která budou zavedena kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených covidem-19. Andrej Babiš neřekl, o jaká konkrétní opatření půjde, ale nevyloučil, že by se mohlo jednat i o nouzový stav. Zároveň ostře zkritizoval pětikoalici a její plán boje proti pandemii. Dnešní tiskovou konferenci budoucí vlády prý nesledoval, protože ho vůbec nezajímá, co pětikoalice navrhuje.

„Opatření připravuje ministerstvo zdravotnictví. Situaci vyhodnocujeme každý den. Ta situace není dobrá a já bych chtěl vyzvat všechny seniory nad 60 let, aby maximálně omezili své společenské kontakty a aby se co nejdřív očkovali posilující dávkou,“ řekl premiér v demisi na tiskové konferenci. „Z této pandemie se nevytestujeme, ale můžeme se z ní proočkovat. Chci požádat, aby lidé nevěřili fake news, to nejsou žádné experimentální vakcíny, jsou schválené Evropskou lékovou agenturou,“ dodal.

()

Vyhlašování regionálních opatření proti covidu-19 krajskými hygienickými stanicemi podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) komplikuje to, že pandemický zákon k nim vyžaduje souhlas vlády. Babiš novinářům řekl, že považuje za nenormální požadavky hejtmanů, kteří na jednu stranu žádají od vlády vyhlášení některých opatření, ale současně odmítají nouzový stav.

Úmysl prodloužit účinnost pandemického zákona i po konci února a novelizovat některé problematické pasáže dnes oznámila budoucí koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Babiš dnes řekl, že předpis si vymyslely právě strany budoucí vlády, které chtěly omezit pravomoci nynějšího kabinetu ANO a ČSSD. „A dnes hejtmani příští koalice ten zákon kritizují,“ uvedl Babiš.

Vláda podle Babiše navyšuje počet očkovacích míst, je připraven lůžkový dispečink. Podle premiéra je už po dodávce z Německa dostatek monoklonálních látek pro pomoc nemocným. Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí. Do konce týdne má posoudit povinnost meziresortní komise. Očkování by podle kabinetu mohlo být povinné i pro starší 60 let. Proti povinnému očkování se dnes vyjádřili zástupci nastupující vládní koalice SPOLU s Piráty a Starosty.

Babiš příliš komentovat dnešní vystoupení kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a dalších lídrů budoucí vlády k jejich plánům pro boj s koronavirem nechtěl. V jeden moment prohlásil, že ani tiskovou konferenci SPOLU a PirSTAN nesledoval. Příští vláda chce mimo jiné zavést povinné testy při rizikových kontaktech i pro očkované, uznávat jako covidové certifikáty PCR testy i protilátky, změnit pandemický zákon, lépe komunikovat s veřejností. Vyzývá, stejně jako Babišův kabinet, občany k očkování, včetně posilující dávky, a k omezení kontaktů.

„Pan Válek dělá politiku, není v praxi, není na ministerstvu, já se divím, když takhle vystupuje,“ podotkl Babiš. Komentovat tiskovou konferenci lídrů budoucí pětikoalice je podle něj „mimo mísu“. Některá Válkova vyjádření jsou navíc v přímém rozporu s tím, co říkají experti, kteří jsou v odborných týmech nynější vlády ANO a ČSSD i budoucího kabinetu, uvedl Babiš. Zmínil například to, že budoucí vláda je podle Válka proti povinnému očkování některých věkových skupin. „Pan docent (Marián) Hajdúch včera (v úterý) navrhl povinné očkování všech nad 60 let,“ řekl premiér v demisi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]