Babiš přiznal chyby a ukázal nám dobrou tvář. To hlavní ale chybělo a ani ho to nenapadlo

(Twitter A. Babiše)

Premiér Andrej Babiš se ve svém pondělním projevu na třech televizních kanálech pokusil napravit chaotické a absurdní vystupování na tiskových konferencích z minulého týdne. Částečně se mu to povedlo tím, že se oproti své přirozenosti choval slušně. To hlavní ale veřejnosti nepředložil. Vizi, jak ven z krize, co bude dál a co bude potom. Škoda že ho nenapadlo nic konkrétního, co je třeba dělat. Nebo spíše autora jeho projevu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Dojem chaosu a paniky, nepřipravenosti a neinformovanosti, který si z Babišova dřívějšího vystupování veřejnost odnesla, byl tak děsivý, že si lidé v jeho marketingovém týmu prosadili změnu stylu a rázné komunikační opatření, které umožní Babišův nahnutý veřejný obraz alespoň nějak stabilizovat.

Stalo se tak přesně to, co odhadl bulvární guru a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný: Po katastrofickém propadáku Marek Prchal Andreje Babiše ještě jednou zvedl. Babiš má přitom na rozdíl od politiků opozice jednu přednost, o které se málo mluví a je třeba ji zde pojmenovat. Chce se učit. Sice jen po technické stránce, nikoli třeba po morální. Má ale vůli se ve svých dovednostech zlepšovat a umí v pravou chvíli poslouchat lidi kolem sebe, které si z hlediska svých zájmů dobře vybral. V tom mu žádný jiný politik nesahá ani po paty, snad s výjimkou Ivana Bartoše, který to ani nepotřebuje. Babiš má těžký kulturní deficit a omezený obzor. Částečně o svých slabinách ale ví a snaží se je překonat. Proto dře jako kůň, aby uspěl, a vydává na svůj marketing neskutečné částky peněz. Včerejší projev byl tudíž více marketingovým produktem než opravdovým poselstvím státníka.

Celý problém je v tom, že jeho vystoupení není zaměřené na to, aby lidem něco dal, ale aby od nich něco dostal. Lidé potřebují vizi, potřebují vědět, co bude a jak se celá společnost dostane z krize. To Babiš neřekl, protože si to za svůj cíl nekladl ani autor jeho projevu, a Babiše to asi ani nenapadlo. Cílem projevu bylo, aby mu lidé zase dali důvěru a nejlépe i lásku, a hlavně v budoucnu voličské hlasy. Ani Babiš a ani autoři jeho umělého a neautentického projevu si vůbec neuvědomili, že česká veřejnost potřebuje vědět:

  1. Kdy budou mít zdravotníci dostatek ochranných prostředků? Vždyť mnozí stále vyšetřují nakažené lidi bez účinných respirátorů, a v dodávkách z Číny dosud chyběl dostatek ochranných obleků a brýlí. Zdravotníci tedy bojují s virem podobně, jako v Černobylu bojovali vojáci s radioaktivitou. Kdy tento náš „Černobyl“ skončí? Na to měl premiér odpovědět.
  2. Jakou koncepci má vláda při boji s koronavirem? Německá kancléřka Angela Merkelová, kterou mají čeští rádoby vlastenci ve zvyku tolik urážet, stanovila za cíl nalezení léku, na němž pracují německé vědecké instituce s laboratořemi z celého světa. Německo se zároveň po vzoru asijských demokracií pustilo do masového testování obyvatelstva a zvýšilo zatím svoji testovací kapacitu na 160 tisíc testů týdně. Tím Němci odpověděli na výzvu Světové zdravotnické organizace, podle níž nemůžeme hasit požár naslepo, a proto je třeba vir dostihnout testováním a izolací. Nic takového Babiše a ani autora jeho projevu nenapadlo. Zjevně nesledují aktuální trendy a Roman Prymula jim to neřekl.
  3. Jakou má vláda koncepci v obraně ekonomiky před krizí? Nejde tu jen o vytahování stovek miliard z virtuálních peněz, které Česká republika nemá. Deficit bude nutný, ale sám o sobě není řešením. Babiš k tomu neřekl vůbec nic. Asi žádný plán nemá.
  4. A nakonec Babiš neřekl nic o tom, za jakých okolností bude možné otevírat hranice a uvolnit opatření, která ochromují společnost. Podle jakého parametru poznáme, že se už dostaneme z klece? Je veliká škoda, že ani premiéra, ani toho, kdo mu proslov psal, vůbec nenapadlo, že veřejnost potřebuje odpovědi.
Obrana před Babišem (FORUM 24)

Demokratičtí politici jistě mají oproti Babišovi handicap, že se neumějí učit a nemají expertní týmy na marketing. Ale jednou věcí ho přesahují drtivě. Umějí autenticky vystupovat ve prospěch veřejnosti, a nikoli ve prospěch vlastní. To proto, že jsou skuteční politici a znají své řemeslo. Proto i Jan Hamáček v krizové situaci strčí Babiše do kapsy a racionálním vystupováním vzbuzuje u veřejnosti důvěru. Ostatní politici by to zvládli nepochybně stejně dobře a možná i lépe, ale jsou v opozici, a tudíž nyní jen v roli diváků, za což padá vina i na premiéra, že je ke společné práci nepřizval. Protože mu jde o sebe, a ne o národ.

Babiš přednesl projev, který měl dojmout. Ale slabost u lídra v době národní krize není dojemná vůbec ničím. Byl jako stroj, který se snaží zahrát člověka, jenž děkuje, přiznává své chyby a žehlí je. Ani pro vyvolání soucitu to tentokrát nebylo dost autentické.

Toto není chování šéfa státu. Sorryjako. I když ta snaha tu byla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]