Babiš přiznal lež a podvodné jednání, výsledek vyšetřování je nejistý

Protestní happenig Pochod čápů s heslem Žádáme EU o další peníze pro Andreje Babiše. (ČTK)

Protestní happenig Pochod čápů s heslem Žádáme EU o další peníze pro Andreje Babiše. | FOTO: ČTK

Vystoupení Andreje Babiše ve sněmovně při obhajobě Čapího hnízda předcházelo velké očekávání. V kuloárech se nesly zvěsti, že bude úderný a na nikom nenechá nit suchou. Útočný sice byl, ale výsledkem je nevěrohodný pel-mel, který mohl přesvědčit jen jeho nekritické stoupence. Přiznal lež a podvodné jednání, přesto ve vládě zůstává.

(ČTK)

Pochybnosti zůstávají

Babišova strategie byla předvídatelná. Podle očekávání zvolil taktiku „nejlepší obrana je útok“, přičemž vlastnímu tématu Čapího hnízda věnoval jen pár minut. Kabaretní pokus odvést pozornost k účtování s minulým i současným „matrixem“ však podstatu jeho problému nepřekryl. Dokonce i šéfkomentátor Lidových novin Kamberský ve světlejším momentu přiznal, že obraz Babiše v úzkých je zneklidňující.

Majitel Agrofertu nevyvrátil řadu podezřelých okolností, které jeho transakci s Čapím hnízdem zpochybňují. Naopak je potvrdil. Sám přiznal, že on a jeho blízké okolí měli na Farmu Čapí hnízdo v době čerpání evropských dotací klíčový vliv. Nereagoval na alarmující zprávy, že firma spouštějící projekt, který sám vymyslel, je dílem jeho právníků, kteří v době jejího vzniku vlastnili firemní akcie, následně ji řídili a zastupovali na valných hromadách.

Babiš je zjevně přesvědčený, že jeho právníci odvedli dobrou práci. Využili zřejmě daných skulin, kdy dotační úřad ani následné kontroly neměly kompetenci prověřovat okolnosti vzniku firmy a majitele anonymních akcií. Jinak by tuto skrytou formu vlastnictví Čapího hnízda jistě nezvolili.

Šéf hnutí ANO je jimi nepochybně utvrzován, že obrana účelového postupu, kdy byla jedna z jeho firem vyčleněna z Agrofertu, aby mohla dosáhnout na dotace malých a středních podniků, je neprůstřelná. Není však úplně jisté, zda tento nehorázný plán vyjde. Nikdo z autorů této kamufláže jistě nepředpokládal, že se v ní budou v budoucnu šťourat orgány činné v trestním řízení.

Jak dopadne vyšetřování?

Zcela zjevná je skutečnost, že Babiš umožnil v rámci Agrofertu netransparentní operaci, aby mohl svůj projekt realizovat. Není to jistě jediný problém s evropskými dotacemi, ale oligarchova základní potíž spočívá v tom, že na kritice těchto nešvarů a využívání anonymních akcií postavil kampaň svého protestního hnutí. A teď se ukazuje, že sám je součástí „systému“, ze kterého se dnes tak rád vyčleňuje.

Názory, zda přitom došlo ke kriminálnímu činu, se liší. Neplatí však jednoznačně, že k dotačnímu podvodu nemuselo dojít, jelikož rozhodovací orgány mohly být obelhány. V čestném prohlášení, předloženém středočeskému dotačnímu úřadu, měli například žadatelé o dotaci potvrdit, že dva roky podnikají v cestovním ruchu. Babišovi blízcí příbuzní by to měli přesvědčivě doložit.

Jak tvrdí právník Jaroslav Ortman, „dotačního podvodu se dopustí ten, kdo do žádosti vědomě uvede nepravdivé údaje.“ Potíže s porušením zákona tak paradoxně nemusí mít přímo Babiš, ale ti, které do Farmy Čapí hnízdo nastrčil. Jen těžko si však lze představit, že by ani v takovém případě nenesl politickou odpovědnost. A to nejpozději v době, kdy by případně padly obžaloby.

Za pozornost však vyšetřování Čapího hnízda stojí také proto, že počátkem letošního roku došlo k čistce ve vedení Městského státního zastupitelství v Praze, které tuto kauzu dozoruje. Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová dosadila na post Jany Hercegové, se kterou neměla nejlepší vztahy, svého člověka, Martina Erazíma. V kuloárech již delší dobu kolují spekulace, že Bradáčová má s prvním místopředsedou vlády nadstandardní vztahy. A také současně platí, že ve vybraných kauzách vyvíjejí žalobci mimořádnou aktivitu, zatímco u jiných to platí přesně naopak.

Babiš měl svoji „hračku“ pod kontrolou

Babiš přiznal lež, když dlouho tvrdil, že vlastníky Čapího hnízda nezná a nemá s nimi nic společného. Pokud za majitele označil svoje blízké příbuzné, může jen obtížně tvrdit, že neměl s farmou nic společného. Zvláště on se řídí heslem, kdo platí, ten řídí – což praktikuje i ve svém firemním hnutí ANO. A nelze uvěřit, že neměl svoji „hračku“ – od nápadu přes projekt, realizaci až po její provoz – pod úplnou kontrolou.

Ačkoli nebývalý mediální tlak kulminoval, dalo se tušit, jak jednání ve sněmovně dopadne. I kdyby Babiš prohlásil, že Farmu Čapí hnízdo vlastnil osobně, premiér Sobotka a lidovci už předem avizovali, že to není problém vlády, a nebudou ministra financí vyzývat k odpovědnosti. To se ostatně přihodilo. Mimořádnou schůzi sice koaliční kluby podpořily, ale jejich hlavní starostí bylo odložit její rozuzlení na neurčito – do doby, než zveřejní výsledky vyšetřování Evropský úřad proti podvodům (OLAF). A to může trvat dlouhé měsíce.

Premiér Sobotka popřel svoje slova z doby, kdy působil jako lídr opozice. Tehdy striktně vyžadoval vyvozování politické odpovědnosti členů vlády i v mnohem méně závažných kauzách. Důsledně přitom trval na presumpci viny pro politiky.

To už dnes pro něj neplatí. Vyšetřování možného podvodu s dotacemi týkajícího se člena vlády, který má být současně garantem správnosti jejich čerpání, jej nechává v klidu. Na jeho adresu nepronesl jediné kritické slovo. Naopak se bizarně obul do opozice, že neprosadila zákaz anonymních akcií, čímž mířil mimo terč. Omezení anonymních akcií prošlo už v roce 2013.

Zlom ve veřejném prostoru?

Sobotka převzal za problémy prvního místopředsedy vlády odpovědnost. Není však jasné, co si od této pštrosí politiky slibuje. S blížícími se krajskými volbami bude atmosféra houstnout a od Babiše, velmi úzce spojeného se Sobotkovým odpůrcem Milošem Zemanem, nelze čekat žádný vděk. Přesně naopak. Není žádný důvod předpokládat, že se nebude v politice chovat stejně predátorsky, jako v byznysu.

Mírný optimismus vzbuzuje skutečnost, že současně dochází k jistým posunům ve veřejném prostoru. Mediální mainstream se v poslední době k oligarchovi chová mnohem kritičtěji, než bylo zvykem. A Babišův frontální útok na média mu příliš nepomůže. To samé platí o měnícím se přístupu někdejších Babišových spojenců z tzv. protikorupčních iniciativ, v čele s Janečkovým Nadačním fondem proti korupci a Transparency International.

Tento zlom je viditelným průvodním jevem této kauzy, která zřejmě ještě nekončí. Teď jde jen o to, zda šlo jen o jednorázové vzepětí protestu proti Babišovým praktikám, které jsou už neobhajitelné, nebo o předzvěst měnícího se klimatu, kdy se karty obracejí. V takovém případě se mohou otevírat skříně a vypadávat další starší a mnohem odpudivější kostlivci, které pestrou historii „bojovníka proti Palermu“ provázejí.

()

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]