Andrej Babiš dostal další tvrdou lekci. V pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi nedokázal čelit argumentům předsedy ODS Petr Fialy. Spor vedli politici zejména o investice. Babiš předstíral, že vláda se věnuje investicím do modernizace infrastruktury mnohem lépe, než tomu bylo za vlády ODS, a mával připravovaným Národním investičním plánem. Moderátor Václav Moravec ukázal oficiální data ministerstva financí, z nichž plyne, že procentuální míra investic je nižší, a tudíž vláda investuje málo. Babiš ukazoval svoje lepší čísla, postavená na nominální hodnotě, a nikoli na procentu rozpočtu. Tedy taková čísla, jež ho staví do lepšího světla.

Po dlouhé době měl předseda vlády v diskuzi oponenta, na rozdíl od komerčních televizí tedy nemohl vést svoje demagogické monology a PR.

Předseda vlády na šéfa ODS ani omylem nestačil. Sice vytahoval kšiltovky a grafy, ale bylo to spíše trapné přestavení, a to hlavně ve chvíli, kdy si člověk uvědomil, že se jedná o premiéra.

Nejprve přišla řada na ostrá vyjádření ministryně práce Jany Maláčové v souvislosti se sektorovou daní. „My máme takového koaličního partnera, jakého máme. Pan předseda s námi nechtěl jít. (…) Paní ministryně vůbec neví, k čemu tu máme banky,“ prohlásil bez okolků Babiš. Bylo zjevné, že jej opět jeho tým připravil tak, aby urážel ostatní, místo aby doopravdy odpověděl.

repro ČT

„Nic konkrétního na stole není. To je úplně typický způsob vládnutí pana premiéra Babiše. Nejdřív spousta řečí a pak z toho nic není,“ zareagoval Fiala s tím, že on sektorovou daň samozřejmě také nepodporuje. Připomněl, že Babiš má Národní investiční plán, který nikomu neukázal. „Opravdu nevím, jaké investice bychom tady měli podporovat. Pan premiér tady běhá v červené čepici,“ uvedl předseda ODS.

Babiš místo jakékoli reakce vytáhl dvě kšiltovky a jednu dal Fialovi a jednu Moravcovi. Fiala na to reagoval tím, že mu věnoval starší program ODS, který se jmenoval Silné Česko. „Já chci, aby si lidé zapamatovali, že Fiala má program, a Babiš má čepici. Navíc čepici, kterou jste ukradl Trumpovi.“

Premiér byl během pár minut značně znejistěný a bylo vidět, že jen těžko drží nervy na uzdě. Poté ukázal svázaný Národní investiční plán, který měl již v pořadu Štrunc!. Ale odmítl diskutovat o konkrétních věcech a když na plán ukázal, řekl: „Toto je potenciál České republiky.“

„Vy vládnete pět a půl roku a vy se tváříte, že jste teď přišel do vlády, Přitom jste neudělal nic,“ odpověděl Fiala na to, že Babiš prohlásil, že „ODS tady vládla a nic nevymyslela“. ODS přitom byla ve vládě celkově 11 let. „Já se chci bavit o faktech a o tom, co vláda udělala a co předložila,“ dodal Fiala.

Moravec Babišovi z dat jeho vlastního ministerstva financí dokázal, že jeho vláda málo investuje. A premiér místo toho začal opakovat, že to nejsou správná čísla. A řekl, že Fiala lže, když říká, že Babiš neplní své sliby, například co se týče migrace. „My jsme s Orbánem ve čtyři ráno zrušili kvóty,“ prohlásil a dál popíral, že se málo investuje. „Když se nějaké číslo panu premiérovi nelíbí, je to kampaň a špatná čísla,“ připomněl Fiala.

Moravec se pokusil Babišovi vysvětlit, že investice rostou nominálně, nikoli procentuálně. Předseda vlády ale vůbec nedokázal oponovat ani moderátorovi, protože na podobnou věc nebyl připraven. „Já si vyprošuji, abyste zpochybňoval jasná čísla,“ řekl moderátor. A Babiš na to odpověděl, že investice nebyly připravené, čímž sám uznal pravdivost Moravcových argumentů.

Česká televize v debatě uveřejnila sestřih Babišových slov o Národním investičním plánu. Jeho vládní kolegyně Klára Dostálová už dávno řekla, že je hotový. „Ale není hotový. Až to bude,“ opakoval premiér, který navíc začal tvrdit, že když jezdil po krajích, nikdy nic nesliboval. Národní investiční plán, který Babiš ve studiu držel v ruce prý ale nakonec bude hotový během několika měsíců.

Fiala Babišovi připomněl zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu. Zkritizoval, že vláda není schopna dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. “Neobviňujte mě ze lži, toto jsou jasná data,” uvedl. “Tolik peněz, co my jsme napumpovali do ekonomiky…” odpovídal premiér na něco úplně jiného a představoval výčet toho, komu všemu zvyšoval plat. Na otázku, kdy konečně bude mít Česká republika vyrovnaný rozpočet, neodpověděl. „My nebudeme nikdy škrtat!“ řekl premiér s tím, že schodek čtyřicet miliard ve státním rozpočtu pro příští rok je reálné číslo.

„Výkonnost veřejného sektoru? 97. místo na světě. To jsou výsledky vaší vlády,“ připomněl Babišovi Fiala.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora