Vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM šlape jako hodinky. V Poslanecké sněmovně přehlasovala senátní veto a prosadila zvýšení daní, které příští rok přispěje k nejvyšší daňové kvótě od roku 1993. Premiér Babiš přitom sliboval opak. ČSSD zase bojuje s miliardářem provozujícím „hazardní“ Sportku, zatímco jinému miliardáři kryje záda.
Poslanci ANO, ČSSD a KSČM odmítli úlevy v daňovém balíčku navržené Senátem a plným počtem 108 hlasů odsouhlasili původní vládní verzi ministryně financí Aleny Schillerové. Prošlo tak zvýšení spotřebních daní na alkohol, tabák a loterie, zdanění technických rezerv pojišťoven a zvýšení poplatku za zápis do katastru nemovitostí.
Senátoři se postavili proti skokovému růstu daní u loterií a zdvojnásobení poplatku za zápis do katastru. Navrhovali také úpravy sporného zdanění technických rezerv pojišťoven, nakonec ale neuspěli. „Jedinou variantou je daňový balíček ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou,“ podpořila svůj návrh Schillerová.
Babiš prosadil svou
Premiér Babiš tak prosadil svou, i když se dušoval, že žádné daně zvyšovat nebude, přičemž se mohl opřít o své vládní spojence. Při projednávání daňového balíčku zaujal licoměrný postoj místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého, který reagoval na kritiku vlastního návrhu na zdanění hazardu.
Tento boj se závislostí na hazardních hrách se nakonec scvrknul na sázkaře Sportky, což je jen nesmyslná karikatura původních záměrů. Konečný výsledek je takový, že u všech druhů hazardu bude zachována původní výše daně. Jedinou výjimkou jsou loterie, u kterých se daň zvyšuje o polovinu z 23 procent na 35 procent, stejnou jako u nejrizikovějších výherních automatů.
Tuto úpravu navrhl právě Veselý. Fakticky to znamená, že bude postižena především loterijní společnost Sazka, kterou vlastní momentálně třetí nejbohatší muž v zemi Karel Komárek. Loni o jedno místo přeskočil i Andreje Babiše.
Hráči Sportky na úrovni gamblerů
Veselý odmítl výhrady, že se zaměřuje na jednu firmu a že hráče Sportky staví na úroveň gamblerů výherních automatů. Přitom podle vládní studie z roku 2014 jsou loterie nejméně rizikovou částí hazardu a už dnes je ve všech západních zemích zdanění loterií nižší než u nás.
„Má to něco společného s tím, kdo ten zisk z toho byznysu má,“ vysvětlil ve Sněmovně poslanec ČSSD. „To je jeden z dolarových miliardářů. A když už jsme u toho hazardu byli, tak můj návrh byl čistě levicový, chápu, že pro pravicového politika nepochopitelný, ale čistě levicový, zdanit stomilionové zisky dolarového miliardáře.“
Toto upřímné vyznání zavánějící komunistickou mentalitou je ovšem v přímém rozporu s chováním sociální demokracie ve vládě. Nehodlá omezovat miliardovou státní podporu obřím korporacím v čele s Agrofertem, kterému naopak její ministr zemědělství Miroslav Toman vychází vstříc, kde se dá.
Není miliardář jako miliardář
Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček současně kryje záda jinému dolarovému miliardáři, díky jehož libovůli a vlastnímu sebeponižování si ČSSD prodlužuje pobyt ve vládních křeslech a nepokrytě mu za to slouží.
To se nyní projevuje v závažném sporu s auditory Evropské komise, když se sociální demokraté tváří, že se jich tento problém netýká, a nehodlají z něj nic vyvozovat. Naopak se stavějí na premiérovu stranu, i když je zjevné, že se na závěrech auditu konstatujících, že porušuje zákonná pravidla o střetu zájmů, nic měnit nebude.
Problém kolem zdanění loterií však může být hlubší, než se zdá, a nemusí mít kořeny jen v levicovém přístupu jeho podporovatelů. Ve sněmovních kuloárech se proslýchá, že zacílení na „dolarového miliardáře“ Karla Komárka není náhodné a naznačuje rozpory mezi vlivnými ekonomickými hráči v české kotlině. Majitel společnosti KKCG Komárek podle těchto zpráv „moc vyrostl“, a tak bylo potřeba přistřihnout mu křídla.
Stažení inzerce z Mafry
O tom svědčí i reakce Sazky, která v listopadu kompletně stáhla inzerci z deníků vydavatelství Mafra, vlastněných Agrofertem. Jedná se o 10 až 15 milionů korun ročně a tento bleskový manévr se týká i už předběžné zadané reklamy. Společnost ani neskrývá souvislost s protiloterijním tažením vlády.
„Zvýšení daně z hazardních her, kdy by měla být tato daň zvýšena pouze jedinému subjektu na trhu, tedy Sazce, je výrazným zásahem do našeho podnikání. Abychom mohli zachovat loterie typu Sportka, které mají v ČR více než šedesátiletou tradici, našim zákazníkům, je úspora nákladů jednou z cest, jak toho dosáhnout,“ řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann serveru Hlídací pes.
Na objemu sázek v Česku mají navíc loterie minimální podíl (necelých 6 procent trhu), takže daňový výnos bude zanedbatelný. Nyní je otázkou, jestli v tomto sporu hraje místopředseda ČSSD Veselý ve skutečnosti roli vědomého aktéra nebo „užitečného idiota“. Obojí je na pováženou a obojí svědčí o sílícím prorůstání sociální demokracie do vlivových struktur ANO.
Problematické daňové změny
Problematické jsou i další schválené změny. Výrazné zvýšení spotřební daně u tabáku a alkoholu povede ke zdražení krabičky cigaret až o 13 korun. Kritici poukazují na negativní zkušenosti ze zahraničí, že takové zásahy státu povedou k rozvoji přeshraničních nákupů a nelegálního obchodu. Těmto „neřestem“ totiž často holdují lidé s nižšími příjmy a ti dají raději přednost levnější nabídce.
Až u Ústavního soudu může skončit zdanění technických rezerv, které si pojišťovny ukládají povinně stranou na budoucí výplaty pojistného plnění. Vláda by tak za dva roky získala 10,5 miliardy korun. Zástupci pojišťoven prohlašují, že se tento zásah promítne do cen jejich služeb, zejména do životního pojištění. S tímto krokem, který může celý sektor destabilizovat, nesouhlasí ani Česká národní banka.
Babišova populistická vláda zkrátka ždímá každou korunu, aby mohla nadále uplácet svoje cílové voličské skupiny. Prudce zvyšuje státní výdaje a naráží přitom na realitu, kdy ekonomika slábne, stejně jako přísun daňových příjmů. Daňová kvóta příští rok stoupne na 35,9 procenta, nejvýše od vzniku České republiky. Stále to však nestačí.
Proto zvyšuje daně, rozpustila všechny finanční rezervy přesahující 100 miliard korun, sahá na rezervy soukromých společností a nyní hodlá i rozprodávat strategické státní hmotné rezervy. Svým nástupcům přenechá toxické dědictví.