Babiš prý mohl vyhazovat lidi z kandidátek ANO už dříve, Košta podal stížnost

Eric Drooker

Vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš mohl do kandidátek hnutí zasahovat i v minulosti, na únorovém sněmu hnutí byla tato skutečnost pouze ukotvena do stanov. Vicepremiér to nečekaně přiznal v dnes zveřejněném videu Babišova kavárna. Bývalý olomoucký hejtman Oto Košta (ANO) podle Lidových novin (LN) dokonce podal ve středu na ministerstvo vnitra kvůli změně stanov stížnost.

„Takhle to bylo i předtím, takhle to máme od založení. No a teď to přesunuli do stanov, takže nic se nezměnilo,“ přiznal Babiš. Tvrdí také, že stejné ustanovení existují i v jiných politických stranách, které ho však podle něj nemají ukotvené veřejně ve stanovách, ale pouze ve vnitřních řádech. Žádný důkaz pro to však nemá.

Sněm ANO zařadil do stanov možnost, aby předseda hnutí úplně sám rozhodoval o vyškrtávání kandidátů, dokonce i o doplňování nových jmen (včetně Babišových příbuzných) na kandidátní listiny nebo o změnách pořadí kandidátů. Dosud měl tuto pravomoc pouze výbor „Babišovy“ strany, který tvořilo celostátní předsednictvo a předsedové krajských organizací.

Babiš měl již dříve klíčový vliv na ANO. Je totiž nejen jeho zakladatelem a neotřesitelným předsedou, nýbrž také velkým věřitelem. A tak se Babiš objevoval téměř na všech volebních plakátech, a to i ve volební kampani do krajských voleb, kam přitom Babiš nekandidoval.

V letech 2013 až 2015 ANO dokonce nemělo kromě Babiše a první místopředsedkyně žádné vedení. Čtyři místopředsedové, kteří byli zvoleni na sněmu v březnu 2013, totiž rezignovali záhy po sněmu a jejich místa následně zůstala neobsazena.

Od roku 2015 je 1. místopředsedou ANO Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek. Ten s Babišem léta spolupracoval v Agrofertu a na počátku roku 2016 Babiše kryl, když Babiš odmítl říci, komu patřila Farma Čapí hnízdo v době, kdy obdržela dotace z Evropské unie pro menší podnikatele. Faltýnek byl řadu let významným členem ČSSD (dokonce i krajským zastupitelem).

Podle LN se proti nynější změně stanov postavil bývalý olomoucký hejtman Košta, kterého zastupitelé nedávno na návrh ANO odvolali. „Považuji takovou změnu stanov za absurdní a především za nedemokratickou,“ řekl Košta deníku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]