Babiš prý studoval, aby mohl vypadnout z komunismu. Lhář, vzkázal Kalousek

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Na sociálních sítích premiéra Andreje Babiše (ANO) se v posledních dnech objevují nostalgické příspěvky. Předseda vlády už vyjádřil vděk své mamince nebo psal o prvorozené dceři. Svým fanouškům ale také prozradil, proč studoval zahraniční obchod. Prý proto, aby mohl vypadnout z komunismu. 

„Za bývalého režimu jsem šel samozřejmě studovat zahraniční obchod, abych mohl vypadnout z komunismu, což se mi povedlo. Dělal jsem v Maroku, měl jsem plat 600 dolarů, půlku jsem dával na splátky baráku,“ napsal předseda vlády.

Jeho slova jsou však přinejmenším k zamyšlení. Andrej Babiš byl totiž sám členem vládnoucí Komunistické strany Československa (KSČ), do které měl ale prý vstoupit z donucení maminkou kvůli kariéře. Později se dokonce nechal slyšet, že ve straně nikomu nic neudělal a má čisté svědomí.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„V komunistické straně bylo 1,7 milionu členů a další ve svazu mládeže. Takže nevím, proč mi tu někdo takovou třicet let starou věc vyčítá,“ prohlásil po protestech na na pražské Letné v roce 2019.

Studium premiérem zmíněného oboru navíc rozhodně neznamenalo lístek na svobodu. Tehdejší podniky zahraničního obchodu byly totiž až po strop naplněny agenty Státní bezpečnosti. Za bývalého režimu však bylo komplikované i běžné studium vysoké školy.

Na slova Andreje Babiše reagoval například Miroslav Kalousek (TOP 09). „My, kteří jsme buď studovat nesměli, nebo se štěstím technické obory, si dobře pamatujeme, kdo směl studovat zahraniční obchod. Když chtěl vyjet ven, musel se stát součástí zločinného režimu. AB se jí také ochotně stal. Nevypadl z komunismu, věrně mu sloužil. Je to cynický lhář,“ napsal na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]