Babiš původně nechtěl Prymulu jako ministra kvůli jeho pověsti. Všichni by řvali, vysvětloval před lety

Novým ministrem zdravotnictví je Roman Prymula. Úřad převezme v úterý, vzpomeňme si ale ještě na listopad 2017, kdy Andrej Babiš vysvětloval své rozhodnutí dosadit na post ex-ministra Vojtěcha. „Kdybych tam dal náměstka Prymulu, už teďka všichni řvou: Čínská medicína, měl firmu a Němeček ho vyhodil, Ludvík ho vzal,“ říkal.

Když Adam Vojtěch v pondělí rezignoval na post ministra zdravotnictví, premiér Andrej Babiš prohlásil, že byl příliš slušný, což je prý „v naší politice nevýhoda“. Na jeho místo pak navrhl Romana Prymulu.

Nejdříve je správné upozornit na to, že Prymula na ministerský post ještě nedávno nechtěl. Již během první vlny koronaviru se totiž objevily spekulace, že by mohl jednou nahradit Adama Vojtěcha. Jakékoliv politické ambice tehdy popřel.

Pavel Hofman

„Snažím se působit odborně, o politiku se nezajímám. Do žádné politické strany nevstoupím,“ řekl Roman Prymula v květnu 2020. Odmítl i možné teze, že by byl v pořadníku v případě odvolání ministra Vojtěcha. „O tom s panem premiérem nikdy diskuse nebyla, považuji to za nerealistické,“ dodal.

Pro Seznam Zprávy v pondělí vysvětlil svou aktuální změnu názoru. „Já jsem opakovaně deklaroval, že nechci jít do politiky. A ministr už je pozice, která je politickou nepochybně. Ale když je teď situace na ministerstvu ohledně řešení koronavirové krize velmi urgentní, tak jsem neměl šanci to odmítnout,“ prozradil.

Navrhnout Prymulu ministrem Babiš zvažoval už před třemi lety. Jenže nakonec se k tomuto rozhodnutí nepřiklonil, údajně kvůli jeho pověsti. „Adam je absolutně čistej. On nemá se zdravotnictvím nic společného. Kdybych tam dal náměstka Prymulu, tak už teďka všichni řvou: Čínská medicína, měl firmu a Němeček ho vyhodil, Ludvík ho vzal,“ vysvětloval Babiš v pořadu na TV Barrandov a zároveň dodal, že buď se Adam Vojtěch na ministerském postu „oddělá, nebo udělá“.

Babišovo vyjádření ohledně Prymuly je zajímavé v kontextu dnešního dění, kdy ještě pověst – v jeho případě ale spíše popularitu – možného kandidáta na šéfa rezortu bral jako důvod odmítnutí.

Prymula totiž dostal vyhazov z královéhradecké nemocnice kvůli střetu zájmů a napojení na firmu Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera. Kontroverzní byl i jím prosazovaný projekt centra tradiční čínské medicíny, ze kterého zbyly podle zjištění Seznam Zpráv statisícové ztráty.

Nepomáhaly ani jeho výroky při první vlně koronaviru o uzavírání hranic na dva roky nebo absence bezpečnostní prověrky, která je podmínkou pro vykonávání funkce náměstka ministra. I přesto si dokázal u občanů vydobýt určitou popularitu.

A to se Babišovi zalíbilo. Zjistil, že by se mu vlastně mohl hodit. A zatímco jejich vztah nabíral na síle, Vojtěch si na Prymulu stěžoval a avizoval, že si „nedokáže představit“ jeho setrvání na postu náměstka pro zdravotní péči. Vadila mu Prymulova komunikace s médii a také to, že s ním není schopen jeho výroky nejdříve konzultovat osobně. Prymula si kvůli tomu na Vojtěcha měl za Babišem chodit stěžovat.

Jak je vidět, nazrál čas, aby Babiš zavřel před problémovou minulostí Romana Prymuly oči a nepříliš oblíbeného, slabého Vojtěcha hodil přes palubu. Že ho přes palubu opravdu hodil, je patrné. Ještě v neděli v poledne, necelý den od oznámení rezignace, Vojtěch v Otázkách Václava Moravce o své rezignaci řekl: „Nikdy jsem nechtěl opouštět loď na rozbouřeném oceánu, protože mi to nepřipadalo jako vhodné.“

Působí to, jako by z úřadu sám odstoupit nechtěl. Přitom Babiš v pondělí tvrdil, že o nové funkci pro Prymulu bylo dohodnuto již o víkendu. Pokud by s tímto rozhodnutím byl Vojtěch srozuměn, proč by se chtěl objevit v politické debatě a svou pozici obhajovat? A proč by naznačoval, že nechce odstoupit? Působí to, jako by o své rezignaci v neděli v poledne sám ještě nevěděl. Jde o další střípek Babišovy nevyzpytatelné politiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner