Babiš rázně vyloučil, že bychom mohli jít cestou Rakouska. Lockdown ani povinné očkování prý nebudou

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády

Česká republika nebude následovat příklad Rakouska, které dnes vyhlásilo plošnou uzávěru a povinné očkování proti covidu-19. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). K aktuálním opatřením v Česku není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) potřeba vyhlašovat nouzový stav. Podle aktuálních dat o nákazách a hospitalizacích má ČR v nemocnicích proti Rakousku dvojnásobek pozitivních, nových případů za týden na milion obyvatel má sousední země asi o čtvrtinu víc.

Rakousko spustí po nedávných rekordních počtech nových nákaz koronavirem od pondělí plošnou uzávěru, od 1. února rovněž zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Omezení se budou týkat i naočkovaných, dosud v zemi platily restrikce jen pro nenaočkované. Lockdown bude podle kancléře Alexandera Schallenberga trvat nejméně deset dní, maximálně pak 20. „Česká republika nebude následovat příklad Rakouska. V žádném případě,“ řekl Babiš.

()

Také někteří odborníci už o povinném očkování v ČR hovoří. Imunolog Václav Hořejší ČTK v úterý napsal, že by bylo třeba ho nařídit co nejdříve, a to včetně třetí dávky, která by se měla podávat už po pěti měsících. Některé vakcíny jsou v ČR ze zákona povinné, jejich seznam upravuje vyhláška. Za zavedení povinného očkování vznikla v ČR také petice. Inicioval ji molekulární biolog Peter Šebo, podepsalo ji k dnešnímu odpoledni asi 1700 lidí.

Negativní testy na koronavirus se v ČR od pondělí už nebudou uznávat až na výjimky jako covidový certifikát. Například u kadeřníka, v restauracích, v hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali. Kabinet se také shodl na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných zaměstnanců i živnostníků.

Podle Vojtěcha není potřeba vyhlásit nouzový stav, opatření se budou moci nadále řídit pandemickým zákonem. Stav nouze by byl nutný, kdyby vláda omezovala například volný pohyb osob, míní ministr. Vyplývá to podle něj i z konzultací s právníky ministerstva zdravotnictví.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen 12. března 2020, podruhé před rokem 5. října. Nouzový stav byl několikrát prodloužen, skončil letos 11. dubna. Celkově byl vyhlášen na 254 dní. Opatření jsou nyní vydávána podle pandemického zákona, jehož účinnost ale vyprší na konci února příštího roku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články