Babiš: Rozpuštění Senátu lze dosáhnout doživotní rentou pro senátory. Co nabízí občanům za zrušení demokracie?

youtube.com

Andrej Babiš | FOTO: youtube.com

Vicepremiér, ministr financí, předseda hnutí ANO, velkopodnikatel a vydavatel Andrej Babiš přišel s nápadem, jak by podle něj šlo dosáhnout zrušení Senátu, který považuje po neúspěchu svého hnutí v senátních volbách za zbytečný. Za takovou možnost považuje doživotní rentu pro senátory za to, že kývnou na rozpuštění horní komory parlamentu. Babiš to prohlásil v úterý v Poslanecké sněmovně. Informuje o tom Babišův server iDNES.cz.

„Na to, abych zrušil Senát, potřebuji senátory. Nechal jsem udělat analýzu, jak to bylo jinde,“ řekl Babiš a zmínil právě možnost doživotní renty. Dodal, že Senát stojí za rok 548 milionů korun, což je argument, kterým zahrál tento týden na strunu české závistivosti už jednou. Neřeší teď prý, kolik bere kdo z 81 senátorů. „Možná, že kdybychom jim dali třetinu…,“ rozvíjel oligarcha před novináři svůj nápad. Rentu si tedy představuje tak, že by senátorům přiznal doživotně třetinu částky, kterou nyní pobírají po dobu šesti let trvání mandátu.

Jak rychle mění Andrej Babiš názory

jak-rychle-meni-andrej-babis-nazory

V roce 1970 byl obdobně Senát zrušen ve Švédsku. Stalo se tak poté, co byla senátorům nabídnuta doživotní renta ve výši jejich senátorských příjmů. Babiš by zjevně tak štědrý nebyl.

Rozpuštění Senátu, které navrhl krátce po druhém kole senátních voleb, v němž jeho populistické hnutí ANO neuspělo, Babiš za „žádné ohrožení demokracie“ nepovažuje. „Já jsem se vždy kriticky vyjadřoval k existenci Senátu. Máme čtrnáct zemí v Evropské unii bez Senátu,“ hájil Babiš svůj nápad, ve kterém ho dnes podpořil prezident Miloš Zeman.

Do druhého kola senátních voleb sice postoupilo 14 kandidátů ANO, nakonec uspěli pouze tři. Babiš hned poté prohlásil, že kdybychom Senát neměli, „nic moc by se nestalo“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner