Babiš s Hamáčkem couvli. Kvóty na potraviny neprojdou, senát je zastavil

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Populistický návrh na zavedení kvót pro tuzemské potraviny, který měl platit už od ledna 2022, s největší pravděpodobností neprojde parlamentem. Návrh sice už schválila sněmovna hlasy ANO, KSČM, SPD a ČSSD, ale postavili se proti němu senátoři, kteří ho vrátí do sněmovny. Tam už ale pravděpodobně napodruhé neprojde. Po vlně odporu veřejnosti i zemědělců couvá jak premiér Andrej Babiš, tak vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček.

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček z Babišova hnutí ANO České televizi řekl, že si nemyslí, že pro návrh bude znovu hlasovat více než 101 poslanců, protože ani v jejich hnutí není jednoznačný postoj.

Proti návrhu se postavila podstatná část zemědělců a výrobců potravin. Kvóty by zdražily potraviny, některé by z trhu zmizely úplně, dalších by byl sezónní nedostatek. Podle zemědělců kvóty nevyřeší nesoběstačnost v některých komoditách. Problematická je situace především u zeleniny a ovoce. Například cibule se v tuzemsku vypěstuje jen 45 % spotřeby, jablek už jen 75 %. Naopak třeba hovězího masa se v ČR vyprodukuje více, než je domácí spotřeba.

Kvóty by v tomto směru zemědělcům nepomohly. Produkce ovoce a zeleniny je náročná na techniku a lidskou sílu, a té je v zemědělství dlouhodobý nedostatek. Především je ale odsouhlasený návrh v rozporu s evropským právem.

Kvóty tvrdě kritizoval například europoslanec Alexandr Vondra (ODS): „Největší parlamentní k*kotina za čtyři roky. Je jí schválená novela zákona o potravinách, která zavádí kvóty na prodej českých potravin ve větších obchodech. Ba co hůř, je to zločin. Zločin proti volnému trhu. Zločin vůči českému zákazníkovi. Zločin proti pravidlům EU, který se nám tvrdě vrátí zpět – nejen na pokutách z Bruselu, ale třeba i v podobě protiopatření od ostatních. Například kvót či cel na naše auta. Doplatí na to celá ekonomika. Je to zločin, který ani nepomůže českým farmářům a sedlákům. Jediným, komu pomůže, je Agrofert a několik velkých firem v okolí ministra zemědělství. Senát musí tuhle k*kotinu rázně odmítnout,“ okomentoval Vondra návrh zákona z dílny Babišova ANO a Okamurovy SPD.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články