Babiš s Okamurou se mstí Fialově vládě. Chtějí ji udebatovat

Andrej Babiš (ANO) (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

Všichni si vzpomínáme, s jakým opovržením mluvil bývalý premiér Andrej Babiš o parlamentní rozpravě. Nazval opakovaně sněmovnu žvanírnou a dával okázale najevo, že neuznává principy parlamentní demokracie. Nyní jsou mu jakožto novému lídrovi opozice parlamentní postupy dobré.

Opoziční strany ANO a SPD přijaly strategii, která měla pomocí často nesmyslných a dlouhých projevů co nejvíce oddálit hlasování o důvěře, jehož výsledek byl přitom předem zřejmý.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

A tak jsme se třeba kolem čtvrté hodiny ráno mohli  zamyslet s jednou poslankyní ANO nad obsahem slova „důvěra“. A v pět hodin ráno nám jeden poslanec SPD zase vyprávěl, jaké to bylo, když se před dvaceti lety stal kantorem.

Proč toto směšné divadlo vlastně Babiš s Okamurou uspořádali? Vždyť celou komedii nemůže téměř nikdo sledovat a brát vážně. Jedno možné vysvětlení je, že jde o důkladné využití příležitosti se pomstít za výsledek voleb aspoň tím, že ministři Fialovy vlády jednou nepůjdou spát. Spolu s tím jde také jistě o potřebu projevit co nejhlasitější nesouhlas s přechodem moci na bývalou opozici.

Z hlediska celkového směřování země je tento Babišův truc směšný a ukazuje jenom jeho hysterii a slabost. Když už nemůže vládnout, tak bude aspoň řádit.

Že ho to baví. A také by bylo zajímavé zjistit, zda to baví celý ten ansámbl najatých herců, kteří těžké službě oligarchovi také obětovali svůj spánek.

Jednání sněmovny bylo přerušeno do čtvrtečního večera poté, co klub SPD požádal o přestávku. Předseda SPD Tomio Okamura předtím obvinil ministra vnitra Víta Rakušana, že hnutí STAN je financováno z daňových rájů, a od devíti hodin má proběhnout na toto téma mimořádná schůze, kterou svolala opozice. Sněmovnu tudíž čeká ještě mnoho hodin opozičních obstrukcí a šprajců. Ale nic víc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]