Babiš, Schillerová i Maláčová se zavázali ke konkrétním krokům bez zdlouhavých a neplodných diskuzí. Výsledek? Pravý opak

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Šaráda s důchodovou reformou, kterou slíbila ve svém programovém prohlášení vláda Andreje Babiše, se posunula do dalšího dějství. Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Janou Maláčovou v pátek představilo návrh zákona s reformou penzijního systému. Ministryně financí Alena Schillerová ovšem tvrdí, že vláda už žádnou důchodovou reformu nepředstaví. Takhle vypadá v praxi slib Babišovy vlády, že chce konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskuzí. Kdyby Maláčová nepřišla vůbec s ničím, vyšlo by to na stejno.

Smutné na celé věci je, že nemá cenu ani zkoumat, co přesně ministryně Maláčová předložila, protože z toho stejně nic nebude a po příštích sněmovních volbách se bude muset začít zase znovu úplně od začátku jako už mnohokrát předtím. Místopředsedkyně ČSSD se totiž nenamáhala přijít s něčím, pro co by měla vyjednanou podporu alespoň u koaličního hnutí ANO.

()

Ministryně financí Alena Schillerová ve čtvrtek v horní komoře parlamentu totiž prohlásila: „Ještě k té důchodové reformě, ať vám neuteču. Vláda nepředstaví žádnou důchodovou reformu. Já jsem zaznamenala, že snad paní ministryně chce představit nějaké návrhy, které nejsou probrány na úrovni vlády. Říkám to otevřeně a řekla jsem to mockrát, řeknu to zase otevřeně, tato vláda už nepřipraví komplexní důchodovou reformu. Nebudu vám lhát. Má to celou řadu důvodů,“ zdůraznila Schillerová.

A dodala: „My jsme dostali teď konečně zprávu OECD. Ta zpráva je komplexní, určitě je tam celá řada věcí, ze kterých bychom se měli poučit, ale legislativní proces v této zemi trvá v průměru 12 měsíců. My máme do voleb 11. Takováto důchodová reforma by chtěla opravdu debatu napříč politickým spektrem. Bude to úkol pro příští vládu. To říkám otevřeně. Zase na druhé straně, abychom byli spravedliví, 30 let se to nepovedlo. Nepovede se to ani teď, byť jsme se snažili alespoň srovnat to určité narovnání důchodů a zlepšení podmínek důchodců, ale to samozřejmě není důchodová reforma.“

Totální reformní amatérismus

Zůstává nad tím rozum stát. K čemu tedy vznikla důchodová komise pyšnící se krásným názvem Komise pro spravedlivé důchody v čele s rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou? Vždyť právě tam měla probíhat ona debata napříč politickým spektrem, kterou zmiňuje Schillerová. Takže tam asi neprobíhala, ale co se tam tím pádem celou dobu dělo? Je to zkrátka zmatek, netečnost a totální reformní amatérismus.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (FB JM)

Přitom existence komise je přímo zakotvena v programovém prohlášení vlády. Stojí tam: „Sestavíme odborný pracovní tým pro důchodovou reformu, který zhodnotí dosavadní návrhy, aktuální situaci a předpokládaný vývoj a předloží návrh řešení, které zachová stávající nároky, definuje standard plošného zabezpečení ve stáří na principu solidarity, posílí princip zásluhovosti a bude motivovat lidi v aktivním věku, aby využívali podporované formy individuálního zajištění na stáří.“

Stejně tak se ve vládním prohlášení avizuje, že návrh reformy předloží ministerstvo práce a sociálních věcí. To se také nyní v určité podobě stalo. Jenže k čemu je to dobré, když od něj již předem dává ruce pryč ministryně financí Schillerová a zřejmě i premiér Babiš?

Šéfka Komise pro spravedlivé důchody Nerudová říká, že navrhovaný zákon o důchodové reformě by vláda měla dostat v únoru, příští rok by se pak měl přijmout v parlamentu a k podpisu by ho měl dostat prezident, takže základní důchod ve výši 10 tisíc korun by se měl zavést od ledna 2022 a další kroky by se zaváděly postupně.

Další promrhaný čas

Ministryně financí ale už teď ví, že vláda nic nepředloží. Proč tedy komise vůbec vznikala a něco připravovala, když Schillerová výsledný návrh předem odmítla a uvedla, že kabinet reformu předkládat nebude? A proč ministryně Maláčová vůbec něco představuje, aniž by si pro to vyjednala podporu u hnutí ANO, Andreje Babiše a Aleny Schillerové, aniž by se s tím vláda ztotožnila a bylo zřejmé, že se za to postaví?

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Markéta Pekarová Adamová)

V tom případě to všechno byla jen marná práce a další promrhaný čas. Ministryni financí to však netrápí – pokrčí rameny a alibisticky prohlásí, že takhle to tu je už 30 let, a úkol, který si Babišův kabinet vytkl jako prioritu číslo jedna, hodí na příští vládu.

A místopředsedkyně sociální demokracie Maláčová se pro změnu tváří, že je jí to úplně jedno. Zřejmě jí šlo pouze o to, aby něco předložila a mohla si tak odškrtnout další splněný úkol.

Přitom Janu Maláčovou a její „důchodovou reformu“ kritizuje i opozice. „Ministryně Maláčová představila svůj návrh den poté, co její kolegyně a ministryně financí Schillerová důchodovou reformu veřejně odpískala. Debatu o něm ministryně Maláčová nevedla ani s opozicí a návrh v paragrafovém znění nebyl ani předmětem jednání důchodové komise,“ uvedl poslanec za ODS a člen Komise pro spravedlivé důchody Jan Bauer.

Podle Bauera je jasné, že Babišova vláda svůj slib reformovat systém vyplácení penzí nesplní. „Aby bylo možné důchodovou reformu do voleb schválit, musel by už dnes ležet ve sněmovně balík legislativních změn. Ty ale ministerstvo ještě ani nepředložilo do připomínkového procesu,“ doplnil poslanec.

Podobně kriticky se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Paní Maláčová deklaruje, že představuje návrh důchodové reformy. To je ale její fata morgána. Nemá podporu ani od ANO v rámci koalice a do voleb reformu nemůže stihnout prosadit. V komisi jsem navrhovala řešit toto téma přednostně, to paní ministryně odmítala. Teď je pozdě.“

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová selhala na celé čáře, ovšem úplně stejně selhala i celá vláda včetně ministryně financí Aleny Schillerové a premiéra Andreje Babiše. Slíbili, že reforma bude, a za několik let nebyli schopni nabídnout víc než to, čemu se chtěli za každou cenu vyhnout: zdlouhavé a neplodné diskuze. Tak snad je po sněmovních volbách příští rok nahradí někdo, kdo už konečně penzijní reformu udělá, a po všech těch důchodových komisích, co jich bylo, se již pohneme z místa. Už by to opravdu chtělo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu f[email protected]