Babiš se bojí nadcházejících voleb, a tak rozdává peníze. Kampaň hnutí ANO platíme všichni

Andrej Babiš (FB)

Andrej Babiš | FOTO: FB

Ano, důchodci dostanou přidáno. Ano, učitelé také dostanou přidáno. A ano, blíží se volby a Andrej Babiš ví, že komunální témata jeho straně doposud spíše škodila a že nemá žádné respektuhodné osobnosti, které by za něj kandidovaly do senátu. Obyvatelé velkých měst, v nichž už někdo z hnutí ANO vládl, vědí, jak to dopadlo. Takže je třeba změnit taktiku: Přidáme důchodcům, přidáme učitelům, voliče si koupíme a tuhle volební kampaň nám zaplatíte všichni.

Hnutí ANO tvrdí, že za kampaň k říjnovým volbám utratí 150 milionů korun. Všichni si sice už dávno řekli, že to bude jistě mnohem více (kam se započítávají inzeráty a pochvalné články v novinách, které Babiš vlastní?), teď ovšem přichází další fáze: je potřeba přidat co největší skupině obyvatel, a to tak, aby se to stihlo pořádně prodat právě v rámci horké fáze kampaně, která se nezadržitelně blíží.

Nejdřív nám spasitel Babiš, který má opravdu vyvinuté sociální cítění, což projevuje zejména při zaměstnávání lidí za mizerné platy ve svých firmách, sdělil, že bude přidáno důchodcům. A nebude to ledajaká částka: Průměrně to bude 918 korun měsíčně dalších 1000 korun pro seniory nad 85 let.

Ale senioři asi Babišovi nestačí, a tak se bude přidávat také učitelům. Těm se platy zvednou o 15 procent, nepedagogickým pracovníkům pak o 10 procent. Premiér prostě ví, že jeho preference na tom nejsou dobře. Ví, že nějaké “prostě to zařídíme” už na občany příliš neplatí, zvláště například na obyvatele Prahy nebo Brna, kteří pocítili, co to je, když jim vládnou zaměstnanci holdingu Agrofert.

Babiš navíc v tomto týdnu utržil opravdu velkou ostudu. Bylo pro něj nadmíru ponižující, jakým způsobem mu byla připomenuta jeho minulost u příležitosti padesáti let od sovětské okupace Československa. Lidé ho vypískali. Premiérovo uvažování je poměrně jednoduché: Když ho někdo nemá příliš v lásce, je třeba zkusit, zda se nedá koupit. Pokud si toho někdo nevšiml v posledních letech, muselo mu to být jasné například ve chvíli, kdy Babiš reagoval na to, že jej budou bojkotovat někteří umělci: On přece dával peníze na kulturu, tak o co jde?

Teď se předseda vlády snaží nakoupit si nějaké další voliče a změnit svůj mediální obraz k lepšímu, protože jeho PR týmu se vůbec nehodí, pokud média – včetně zahraničních – plní pískot lidí u Českého rozhlasu a trapnsparenty, které mluví zejména o Babišově spolupráci s StB. Předseda vlády by ale měl vědět, že ne každému se chce platit za jeho neúspěchy a že žádné peníze, které komukoli přidá, nezmění jeho minulost a ani neudělají z lidí, které zaměstnává jako svoje politiky, schopné odborníky. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]