Andrej Babiš se bojí soudu. Ani dopis všem poslancům už mu ale nepomůže

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Poslanec Andrej Babiš se bojí trestního stíhání. Jinak si nelze vysvětlit čtyřstránkový dopis, který majitel hnutí ANO rozeslal všem poslancům. V textu jeho advokáti vysvětlují, že Babiš nic neudělal, že obvinění je nesmyslné a že by ho vlastně vůbec neměli vydávat k trestnímu stíhání. Pod dopisem je podepsán sám bývalý premiér. Že text nepsal, je zcela evidentní už od prvního odstavce.

Dopis obsahuje slova, která Babiš nikdy nevyslovil a nevysloví, a věty, které Babiš nikdy nedal a nedá dohromady. Je evidentní, že se opět, tak jako v případě jeho „knih“, podepsal pod něco, co sám nevymyslel. Ale to je jen nepatrná záležitost, která je poněkud ve stínu celé kauzy Čapí hnízdo a zázračné Babišovy otočky.

(Týdeník FORUM)

Tou zásadní otázkou totiž je: Proč Babiš otočil, najednou nechce být vydán trestnímu stíhání a dokonce se touto formou obrací na koaliční poslance? Důvody jsou dva. Babiš už není premiér, přišel o podstatnou část vlivu a mnozí lidé už nemají strach. Druhým důvodem pravděpodobně jsou nové důkazy ve vyšetřování údajného dotačního podvodu jménem Čapí hnízdo.

Už to není ten Babiš, který sebejistě a arogantně ječel, že vše je vykonstruované a že chce, aby byl vydán ke stíhání, že se ničeho nebojí. Teď je to Babiš, který pokorně píše poslancům ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, aby byli tak hodní a zamysleli se nad jeho případem a nevydávali ho trestnímu stíhání.

Dopis poslanci dostali po tom, co web Neovlivní upozornil, že státní zástupce Jaroslav Šaroch je s největší pravděpodobností rozhodnutý poslat Babiše před soud, tak, jak požadovali opakovaně policejní vyšetřovatelé. Pokud to nastane – a může to být už za několik týdnů – bude to pro Babiše mimořádně nepříjemná komplikace prezidentské kandidatury.

Sice bude stále v médiích, ale ne v souvislosti, že něco řekl, něco zařídil, slíbil a vymyslel, ale že proběhlo soudní jednání to a to, že obžalovaný expremiér a kandidát na prezidenta u soudu řekl a neřekl, že svědci o prezidentském kandidátovi u soudu řekli, že spáchal dotační podvod, a tak dále. Na tohle nepomůže ani obytné auto, se kterým chce Babiš objet republiku.

Onen dopis byl překvapením, které jasně dokládá jeho obavy. Že by ale některý z koaličních poslanců otočil a zabránil spravedlnosti, aby posoudila zatím údajný Babišův dotační podvod, to je asi jen sen bývalého premiéra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články