Babiš se bojí Zemana jako čert kříže a neudělá nic, co by prezidentovi skutečně vadilo, říká Stanjura

První místopředseda a šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura (ČTK)

První místopředseda a šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura | FOTO: ČTK

Zástupci opozičních stran ODS či TOP 09 spojují rozhodnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) počkat s výběrem nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) na příští kabinet se strachem předsedy vlády z prezidenta Miloše Zemana. Uvedli to dnes na sociálních sítích. Reakce dalších opozičních politiků ČTK zjišťuje.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po dnešním společném jednání s Babišem potvrdil, že ministerský předseda chce nechat rozhodnutí o novém šéfovi civilní kontrarozvědky na kabinetu, který vzejde z říjnových sněmovních voleb. Vláda dnes v 15:00 projedná Babišův návrh řešení.

Zeman nynějšího ředitele BIS Michala Koudelku dlouhodobě kritizuje. V květnu už pošesté nevyhověl návrhu vlády na jeho povýšení do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi ohledně Koudelky kritický materiál. Podle zákona o zpravodajských službách jmenuje ředitele BIS vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Andrej Babiš se bojí Miloše Zemana jako čert kříže a neudělá nic, co by skutečně prezidentovi vadilo. Kdo si ještě vzpomene na hlavní argument proti hlasování o nedůvěře vládě? Prý je Babišova vláda lepší než hypotetická Zemanova,“ vzpomněl první místopředseda a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura na červnové jednání o nedůvěře vládě ve sněmovně.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala ještě před jednáním Babiše s Hamáčkem uvedl, že situace kolem (ne)jmenování ředitele BIS ilustruje, o co půjde v říjnových volbách. „Zda zemi definitivně ovládnou populistické síly, které z Česka chtějí udělat ‚filiálku Kremlu‘, nebo ubráníme prozápadní, svobodnou a demokratickou zemi,“ poznamenal.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové už se tedy ví, koho Zeman za ředitele BIS nechce. Teď by mohl Babiš říci, koho naopak ano. „Jedná jako královna Koloběžka. Jmenuji, nejmenuji, nechám na příští vládě. Strach premiéra z prezidenta ohrožuje bezpečnost země,“ napsala.

„Výběr nejvyššího státního zástupce na příští vládu počkat nemohl, ale když jde o vedení klíčové bezpečnostní služby v zemi, tak to klidně pár měsíců čekat může. Takto se vláda staví k bezpečnosti země a k spolupráci s našimi partnery v zahraničí. Raději strčí hlavu do písku!“ kritizoval lidovecký šéf Marian Jurečka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]