Babiš se chlubil ambiciózními plány pro Česko. Náhodná čísla jako ve sportce, vysmála se mu ODS

Andrej Babiš (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Bývalý předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na sociální síti připomněl svůj Národní investiční plán 2020–2050 a Inovační strategii České republiky 2019–2030. Reagoval tak na slova premiéra Petra Fialy (ODS). Občanští demokraté se však Babišovým plánům vysmáli. Přirovnali je k náhodným číslům ve sportce. 

„Nemáme tu žádnou veřejně diskutovanou představu o tom, jak chceme, aby naše země vypadala třeba za 10 let a co pro to máme udělat. Tomu bych se chtěl příští rok věnovat a přijít s takovou představou. To nám pomůže udělat i změny tak, aby byly dlouhodobě funkční a opravdu něčemu pomohly,“ prohlásil premiér a šéf občanských demokratů v rozhovoru pro web Aktuálně.cz.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Jeho slov se ihned na sociální síti twitter chytil Fialův předchůdce Andrej Babiš. „Rád bych připomněl veřejně diskutované strategické dokumenty naší vlády do roku 2030 respektive 2050. Třeba si vzpomene a bude veřejně diskutovat i o nich,“ napsal.

Připomněl tak dva dokumenty, které vypracovala jeho vláda. „Smyslem Národního investičního plánu je shromáždění veškerého investičního potenciálu naší země na jednom místě. Vytvoří se zásobník investičních projektů, který by měli ministři, hejtmani, primátoři a starostové aktualizovat a z něj vybírat a realizovat,“ píše se v Národním investičním plánu.

„Myslíte ten plán, kde jste házel náhodná čísla jak ve sportce a skončil na 8 bilionech? A Inovační strategii ČR, která byla naprosto rozdílná od toho, co Vaše vláda ve skutečnosti prosazovala,“ pustili se na twitteru do Andreje Babiše občanští demokraté. „Měl byste raději zůstat u vaření a neškodit naší zemi nerealistickými plány,“ dodali.

K oběma plánům se už dříve vyjadřovaly dnes vládní strany kriticky. Například podle TOP 09 jde o marketingový seznam snů a přání. Kritiku ale tehdy Babišovy dokumenty schytaly i od KSČM, která vládu hnutí ANO a ČSSD v minulém období podporovala.

S obdivem se Národní investiční plán nesetkal ani u ekonomů. Například Michal Skořepa z České spořitelny prohlásil, že „v dokumentu chybí časový a finanční harmonogram – tedy představa o tom, v jakém pořadí budou investice provedeny, kdy a za jaké peníze“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články