Babiš se chlubil opravou domu v Terezíně. Platila to Evropská unie

Andrej Babiš v Terezíně (facebook)

Andrej Babiš v Terezíně | FOTO: facebook

Předseda vlády Andrej Babiš na svém facebookovém profilu zveřejnil několik fotografií z návštěvy Terezína včetně opraveného Wieserova domu. Sdělil, že tento objekt v roce 2015 „objevil“, nyní se dočkal rekonstrukce. Nezmínil ovšem, že z velké většiny je oprava zaplacena z peněz Evropské unie, a to konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu EU.

V roce 2015 jsem v Terezíně náhodou „objevil“ Wieserův dům a začal s dlouhým procesem obnovy téhle památky. V roce 2017, 16. června, jsem tady debatoval s občany. No a dnes jsem se sem přijel podívat na zrekonstruovaný Wieserův dům. Po pěti letech je konečně hotovo,“ napsal Babiš.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Jak ale již v roce 2018 uvedl server rozhlas.cz, národní prostředky činí pouhých pět procent z celkové ceny rekonstrukce. Pětaosmdesát procent zaplatila Evropská unie a zbylých deset procent město Terezín, které ústy tajemníka radnice a zástupce ředitele organizace Terezín – město změny Róberta Czetmayera oznámilo, že cena projektu bude činit 122 milionů korun.

Není to poprvé, kdy je podíl EU na financování projektů v Česku vrcholnými politiky zamlčován. V pátek 24. července například ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl: „Nádraží v Chebu patří k více jak šedesáti aktuálně rekonstruovaným železničním budovám. Nová nástupiště, podchody, drážní budovy, koleje, nejmodernější bezpečnostní zařízení. Současně se respektuje původní architektonický návrh i materiály.“ Evropská unie podle zastoupení Evropské komise v ČR platila 394 z celkových 549 milionů korun.

Terezín založil v roce 1780 císař Josef II. jako mohutný pevnostní systém. Jeho jádrem je Hlavní pevnost s městem uprostřed a předsunutá Malá pevnost. Tragickou úlohu sehrál Terezín za druhé světové války. V roce 1940 byla v Malé pevnosti zřízena věznice pražského gestapa. Samotné město nacisté roku 1941 přeměnili v židovské tranzitní ghetto, odkud byla většina vězňů deportována do vyhlazovacích táborů a ghett na východě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]