Babiš se dostal i do Boltonovy knihy o Trumpovi. Hloupým výrokem na summitu NATO

facebook Andreje Babiše

Andrej Babiš a Donald Trump | FOTO: facebook Andreje Babiše

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton napsal knihu, o které se po celém světě diskutuje. Samozřejmě především kvůli tomu, že v ní odhaluje nekompetenci současného prezidenta Donalda Trumpa. Dostalo se ale i na Andreje Babiše a to ve stejném slova smyslu.

Premiér Babiš byl podle Boltona autorem „nejvíce nejapného komentáře“ na summitu Severoatlantické aliance v červenci 2018. Babiš se tam tehdy nechal slyšet, že má Česko problém dostát závazku ohledně výdajů na obranu, který se odvozuje z hrubého domácího produktu, protože ten u nás rychle roste. Z knihy cituje ve své zprávě ČTK.

Pavel Hofman

V roce 2018 se o výdajích na obranu žhavě diskutovalo, protože Donald Trump dával opakovaně najevo, že většina zemí aliance na obranu dávala méně než dvě procenta HDP, ač se k tomu členské země zavázaly k roku 2024.

„Nejvíce nejapný komentář přišel od českého premiéra, který řekl, že se ze všech sil snaží dosáhnout dvou procent do roku 2024, ale že jejich HDP roste tak rychle, že si není jistý, zda mohou obranné výdaje udržet krok. V podstatě tím říkal, že bohatnou moc rychle na to, aby se mohli náležitě bránit,“ píše Bolton v dnes vydaných pamětech The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu).

Tak aspoň se svět dozví, jak funguje Babišova logika. V podstatě by se z ní dalo odvodit, že kdyby byl náš ekonomický růst ještě mnohem větší, nemohli bychom na obranu dávat v podstatě nic.

Nás to snad ani nezaskočí, protože jsme zvyklí. Babiš má peníze rád, ale zvláště se mu líbí, když někdo platí jemu. Jakmile má někomu sám přispět, nebo s tím aspoň souhlasit, moc se mu nechce. Pak jsme moc chudí, moc bohatí, nikomu po tom nic není a tak dále. Podle potřeby si tak získává doma podporu lidí, kteří mají logiku podobnou, tedy žádnou. Bude zajímavé sledovat, jak budou jednou (v případě nějakých problémů) jiné země s obranou, migrací a penězi ochotně pomáhat nám, když se už Česko podařilo dost zkompromitovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner