Babiš se hlásí k levicovým voličům. Stačilo málo a všechno bylo jinak

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a bývalý premiér Andrej Babiš (oba ANO) (ČTK)

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a bývalý premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Máme v České republice stále ještě fungující levicové a pravicové politické strany, a nakolik je v naší politice pořád důležitý konflikt mezi levicí a pravicí? Je přežilý a zapomenutý, nebo naopak určující a klíčový pro dění na politické scéně u nás? To jsou otázky, které se neustále vrací. Tento týden se k nim po čase opět vyjádřil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bohužel se do nich trochu zamotal; nebo to byl záměr?

Bývalý premiér v pondělním rozhovoru pro Lidové noviny na toto téma uvedl: „Pravice a levice neexistují, jsem o tom přesvědčený. Podívejte se na vládní pětikoalici, to je co? Jsou tam ultralevicoví Piráti se stranami, které mají být pravicové. Jeden migranty chce, druhý je nechce. Jeden chce euro, druhý nechce euro. Dohromady to není nic než mocenský polistopadový kartel. I noví Piráti se nakonec nechali uplatit posty. Starostové je totiž brutálně podvedli kroužkováním. Pokud vím, byla to plánovaná akce. Místo toho, aby Piráti řekli, že jdou do opozice, nechali se zkorumpovat a šli do vlády.“

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Šéf hnutí ANO se tak s novou vládní koalicí vypořádal docela jednoduše. Levici a pravici škrtnul jako něco, co už neexistuje, a vládu označil za mocenský polistopadový kartel. Nejhůř to od něj ale odnesla Pirátská strana, která se prý nechala zkorumpovat. Ještě by to ovšem chtělo vysvětlit, proč stejným způsobem Andrej Babiš nehovoří také o sociálních demokratech, kteří s hnutím ANO vládli v minulém volebním období.

Pozoruhodné však je, co z Babiše vypadne o kousek dál, když redaktorovi Lidových novin v jeden moment přitaká: „Pokud ale tvrdíte, že vláda představuje pravici, tak ano, my jsme nyní v prostoru, kde strany jako ČSSD a KSČM neuspěly ve volbách. Jsme připraveni hájit zájmy jejich voličů. Hnutí ANO bude jejich hlasem ve sněmovně.“

Takže si to shrňme: Levice a pravice podle Andreje Babiše neexistuje, nová vláda ale představuje pravici, jsou v ní však ultralevicoví Piráti, a pak je tady ještě hnutí ANO, které je hlasem levicových voličů v dolní komoře parlamentu. Nezní to úplně konzistentně. Těch vnitřních rozporů je tam už nějak moc, a když se nad tím trochu zamyslíme, napadnou nás další.

Levice, ultralevice a pravice

Předně, pokud je Babišovo hnutí hlasem voličů sociálních demokratů a komunistů, mělo by mít asi blíže k údajně ultralevicové Pirátské straně než k pravicové ODS. Z toho, co předseda hnutí ANO ovšem předváděl před letošními sněmovními volbami, to tak moc nevypadalo. Naopak, jeho hlavním terčem byli právě Piráti, na ty vehementně útočil a těmi občany České republiky co nejvíce strašil.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita)

V uvedeném rozhovoru Andrej Babiš rovněž říká, že v den voleb psal Petru Fialovi, že s ním chce jednat o možnosti sestavení vlády, Fiala s ním ale jednat odmítl. Babiš tedy na jedné straně chce být hlasem levicových voličů, na druhé však brojí proti Pirátům, které označuje za ultralevicové, a sám byl ochotný jednat s představitelem pravice.

Co k tomu dodat? Předseda hnutí ANO Babiš Pirátské straně vyčítá, že se nechala zkorumpovat a stala se podle jeho slov součástí mocenského polistopadového kartelu, sám by přitom s lídrem koalice SPOLU o vládě jednal, kdyby tomu byl Petr Fiala nakloněn, a zřejmě by s ním neměl problém ve vládním kabinetu i usednout a s tímto, jak říká, mocenským kartelem si zadat.

Všechny výše zmíněné rozpory, které ve slovech Andreje Babiše najdeme, samozřejmě mají jednoduché vysvětlení. Šéf hnutí ANO říká to, co se mu zrovna hodí, a netrápí ho, že si odporuje v každé druhé větě. Je tak schopný na jednom místě popřít existenci levice a pravice, aby o kousek dál s těmito pojmy operoval a vymezil se pomocí nich vůči nové vládě Petra Fialy.

Středopravicové hnutí ANO

Přitom je velmi pravděpodobné, že kdyby předseda občanských demokratů Fiala s Babišem o vládě jednal a nějaká jejich společná vláda nakonec vznikla, hnutí ANO by dnes říkalo něco úplně jiného a zřejmě by oprášilo své pravicové kořeny a koalici SPOLU, respektive ODS by konkurovalo zprava.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Stačí si připomenout, co říkal poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje za hnutí ANO Ivo Vondrák před říjnovými volbami. Tvářil se tehdy, jak chce Babišovo uskupení s Občanskou demokratickou stranou sbližovat a jak by rád po volbách vyjednával o vstupu hnutí ANO do pravicové vládní koalice.

„Chtěl bych vybalancovat přetlak na levici, kam se čím dál více subjektů svým chováním sune. Vstupoval jsem do hnutí ANO, které bylo středopravicové, ne levicové jako nyní. Hrozně rád bych naši politiku zase nasměroval doprava. Bohužel po volbách v roce 2017 nevznikla koalice ANO a ODS, kdyby se tak stalo, nemuseli jsme být tam, kde dnes jsme – mám na mysli stav financí. Bohužel ODS tehdy vyjednávat nechtěla,“ tvrdil Vondrák letos v červnu v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Kdyby ODS chtěla s ANO jednat, tyhle věty by se tuze hodily a Babiš by na ně určitě s radostí odkázal. Nyní jsou ovšem zcela mimo a Andrej Babiš se opět hlásí k levicovým voličům a moc dobře ví proč. Hodí se mu totiž vymezovat se nejenom proti údajnému mocenskému polistopadovému kartelu, nýbrž také proti pravici. Skutečnost je však taková, že hnutí ANO a stejně tak Andrej Babiš nemají žádné hodnoty, které by nebyli ochotni zahodit, když nadejde ta správná chvíle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]