Babiš se Kalouskovi zatím nemusí omlouvat. Spor se vrací k okresnímu soudu

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Facebook/Andrej Babiš)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Facebook/Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zatím nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl při debatě ve sněmovně. Odvolací Krajský soud v Praze totiž zrušil loňský verdikt a vrátil spor k okresnímu soudu. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud, na posun upozornil web SeznamZprávy.

„Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ uvádí k případu justiční databáze. Středočeský krajský soud podle ní rozhodl ve čtvrtek.

FORUM 24 (archiv)

Podle zrušeného verdiktu, který loni v září vyhlásil Okresní soud pro Prahu-západ, se měl Babiš omluvit jak písemně, tak na poslanecké schůzi. V roce 2018 totiž prohlásil před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Ve vyhrocené sněmovní diskusi, kterou přenášela televize, také Kalouskovi tykal a označil ho za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“. Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

Soudkyně Simona Kačerová k tomu loni uvedla, že ze strany premiéra šlo o nezvládnuté emoce a čistě osobní útok, při kterém byl Babiš ovlivněn dlouhodobou averzí vůči Kalouskovi a chtěl si s ním vyřídit osobní účty.

Premiér zastává stanovisko, že řekl pravdu, za kterou se omlouvat nebude. Kalousek, který v lednu složil poslanecký mandát, k tomu dříve prohlásil, že lhářům, podvodníkům a pomluvám se nesmí ustupovat.

Soudkyně Kačerová řešila i jinou žalobu na Babiše, kterou podala demonstrantka z akcí spolku Milion chvilek. Kačerová jí dala za pravdu v tom, že Babišovy výroky o tom, že protivládní demonstranti jsou zaplacení, zasáhly do ženiných osobnostních práv. Přiznala jí omluvu. Také tento rozsudek však zrušil odvolací soud, který rozhodl opačně –  tedy tak, že premiér se omlouvat nemusí. Zdůvodnil to tím, že výroky nesměřovaly konkrétně vůči žalobkyni, ale proti větší skupině protestujících.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]