V Evropském parlamentu probíhá již několik měsíců série prezentací jednotlivých unijních lídrů pod názvem „Future of Europe“, tedy „Budoucnost Evropy“. Jedná se o vážnou debatu vrcholných politiků jednotlivých států s europoslanci o reformě Evropské unie, která je pravidelně zařazována na plenární zasedání Evropského parlamentu. Česká republika se jí ovšem zatím nezúčastnila a podle informací deníku FORUM 24, které potvrdil Úřad vlády, neplánuje premiér Andrej Babiš vystoupení po vzoru svých protějšků do konce roku 2019.
Český premiér zde přitom měl hovořit již v lednu letošního roku, své vystoupení ale odřekl. Bylo to právě v době, kdy europoslanci intenzivně diskutovali o jeho střetu zájmů a dokonce jen těsně po hlasování o rezoluci EP, která dotování Babišových firem ostře kritizovala. Místo připravovaného a pak zrušeného vystoupení v europarlamentu tehdy Babiš odjel na pracovní cestu do Asie. Před evropskými poslanci pak v Babišově termínu hovořil španělský premiér Pedro Sánchez.
Série prestižních debat byla oznámena již v roce 2017 tehdejším předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim. Lídři zemí mohou na plénu představit vizi Evropy v ekonomických či bezpečnostních otázkách, diskutuje se o sociální oblasti nebo o migraci. Jako první hovořil irský premiér (irsky oficiálně Taoiseach, pozn. red.) Leo Varadhkar v lednu 2018.
Europoslanci by se příliš ptali?
Nejčastěji zmiňovaným důvodem pro zrušení Babišova vystoupení v europarlamentu uvádí je podle pozorovatelů právě fakt, že v prosinci 2017 jednal Evropský parlament o jeho konfliktu zájmů, jasnou většinou se shodl na tom, že problém existuje a do holdingu Agrofert vyrazili auditoři Evropské komise, jejichž předběžné zprávy dnes již známe – a hovoří jasně: střet zájmů Andreje Babiše je problém. Premiér by už tehdy velmi pravděpodobně musel na plénu čelit otázkám na své vlastní kauzy. Během programu „Budoucnost Evropy“ totiž vždy po vystoupení státníka následuje volná debata s europoslanci přímo na plénu, tedy před kamerami.
[ctete postid=“225618″ title=“Evropský parlament přijal usnesení o střetu zájmů Andreje Babiše. Drtivou většinou“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Screenshot-2018-12-13-12.38.20-385×230.png“ excerpt=“Europoslanci hlasovali o usnesení o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Dopadlo to “ permalink=“https://www.forum24.cz/zive-evropsky-parlament-prijal-usneseni-o-stretu-zajmu-andreje-babise-drtivou-vetsinou/“]225618[/ctete]
„Většina těch lidí tam dělá kampaň, takže podle toho se tam i chovají. To jsme viděli, co se týká té mé pseudokauzy o střetu zájmů. Takže tam není vůbec důvod mezi ně chodit. Doufám, že většina tam ani nebude po nových parlamentních volbách,“ řekl již v lednu Babiš Radiožurnálu.
Deník FORUM 24 se nyní obrátil na Úřad vlády ČR s dotazem, zda Babiš plánuje do konce roku na štrasburském plénu vystoupit. A odpověď je jasná – neplánuje. „Vystoupení předsedy vlády ČR v Evropském parlamentu není v současné době naplánováno,“ sdělil Jan Večeřa, ředitel Odboru právního a kontrolního.
Oslabená Jourová
Babiš se před voliči prezentuje jako silný státník a momentálně tvrdí, že by si přál, aby eurokomisařka Věra Jourová získala důležité, nejlépe ekonomické portfolio v rámci Evropské komise. To se zdá nepravděpodobné nejen kvůli Babišovým problémům se střetem zájmů a s dotacemi, ale i proto, že předseda vlády oslabuje roli České republiky, myslí si europoslanec Tomáš Zdechovský. „Babiš je slabý premiér a je jasně vidět, že jeho pozice na mezinárodním poli je slabá. Rozhodně tím nepomáhá Věře Jourové, aby jako eurokomisařka získala nějaké silné portfolio, přitom už vystoupili skoro všichni,” řekl k celé situaci deníku FORUM 24.
“Ukazuje se, že Andrej Babiš žádnou vizi Evropské unie nemá. On je takovým černým pasažérem, který není schopen přijít s žádnými konstruktivními návrhy, ale pouze kritizuje ostatní,” dodal Zdechovský.
Od počátku projektu Future of Europe vystoupila většina představitelů členských zemí, a to nejen například Německo či Francie, ale také Itálie, Belgie, Nizozemsko, Polsko, Kypr, Chorvatsko, Řecko, Slovensko, Finsko, Švédsko, Litva atp. (Celý přehled včetně všech vystoupení ZDE)