Babiš se musí omluvit za urážky hejtmana Nováka, rozhodl soud. Omlouvat se nebudu, vzkázal oligarcha

ČTK

Oligarcha a šéf ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Soud dnes uložil vicepremiérovi ministru financí Andreji Babišovi (ANO), aby se omluvil moravskoslezskému hejtmanovi Miroslavu Novákovi (ČSSD) za svůj televizní výrok, v němž označil přípravu průmyslové zóny v Karviné za Novákův „kšeft“ a „tunel“. Omlouvat se naopak nemusí za přirovnání Nováka k bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi. Babiš má také Novákovi zaplatit odškodné ve výši 100.000 korun. Krajský politik požadoval dvojnásobek. Verdikt není pravomocný.

Babiš už oznámil, že se proti rozsudku odvolá. Podle něho platí to, co řekl, když hejtmana Nováka označil za symbol korupce v krajích. „Omlouvat se nebudu, odvolám se,“ uvedl Babiš v textové zprávě. Znovu zpochybnil nákup pozemků pro vybudování průmyslové zóny. „Koupil pro Moravskoslezský kraj pozemky od firmy tuneláře Bakaly, přitom se jedná o pochybnou průmyslovou zónu,“ napsal oligarcha. Babiš také Nováka opětovně přirovnal k Davidu Rathovi. „Platí, co jsem řekl, že rozdíl mezi Rathem a Novákem je jedině v tom, že Nováka nechytili. Je to jeden ze symbolů korupce na krajích,“ napsal Babiš.

„Výrazy tunel a kšeft byly jednoznačně skutkovými tvrzeními. Šlo o dehonestující výroky,“ konstatovala soudkyně Okresního soudu Praha-západ Simona Kačerová ohledně slov, která Babiš pronesl loni v srpnu v České televizi. Vicepremiér má omluvu zveřejnit ve třech celostátních denících – Mladé frontě Dnes, Právu a Deníku, a to do jednoho měsíce od právní moci rozsudku.

Za přirovnání k Rathovi souzenému za korupci, které Babiš pronesl o měsíc později v pořadu Partie televize Prima, se omlouvat nemusí. Podle soudkyně jím totiž vyjádřil svůj subjektivní, hodnotící názor. Konkrétně prohlásil, že „rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru“.

„Jsem rád, že rozhodnutí soudu potvrdilo můj požadavek, že v rámci politického boje a politické kultury nesmějí ani vysocí ústavní činitelé používat výroky, které soupeře dehonestují a nezakládají se na pravdě. Takže rozhodnutí mě potěšilo,“ řekl Novák. Připomněl, že rozsudek není pravomocný a očekává, že spor bude dále pokračovat.

K verdiktu Novákovi poblahopřál premiér a spolustraník Bohuslav Sobotka. „Gratulace hejtmanovi Novákovi k jasnému rozsudku soudu a také k tomu, že se nenechal zastrašit hnojometem A. Babiše a trval na spravedlnosti,“ uvedl Sobotka na svém twitterovém účtu.

Novák u soudu poukázal na to, že výroky dostaly pod velký tlak nejen jeho samého, ale i jeho rodinu včetně nezletilé dcery. Podle hejtmana Babiš útočil v osobní rovině, jež neměla nic společného s rovinou politickou a profesní. Vicepremiérovi prý ve skutečnosti vadí, že mu Novák odporoval na jednání vlády, které se týkalo odchodů horníků do důchodu.

Babiš k soudu nedorazil. Jeho právní zástupce Jiří Urbánek argumentoval tím, že ministr pouze vyjádřil svůj názor a konstatoval tak, že pro něj Novák není důvěryhodnou osobou. Taková vyjádření jsou prý v politice zcela běžná. Přirovnání k Rathovi prý reagovalo na reportáž České televize, která Nováka spojila s obviněným ostravským lobbistou Markem Dědicem. Advokát připomněl i judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, podle níž je svoboda projevu pro voleného zástupce lidu obzvlášť důležitá. Upozornil na to, že stejným verdiktem argumentoval i odvolací senát v kauze Ferdinanda Peroutky, tedy sporu novinářovy vnučky s Hradem o výrocích prezidenta Miloše Zemana.

Ohledně karvinské průmyslové zóny Nad Barborou Babiš kritizoval to, že by měl stát kvůli jejímu vybudování vykoupit pozemky od miliardáře Zdeňka Bakaly. Zástupci kraje kritiku odmítli s tím, že na Karvinsku není podobná strategická plocha, která by byla dobře dostupná z měst s vysokou nezaměstnaností. Novák navíc poukázal na to, že Babiš loni v červenci pro průmyslovou zónu sám hlasoval na schůzi vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner