Babiš se ve videu vracel k podrazu, který spáchal na armádě. Mluvil z cesty a demagogicky svaloval vinu na opozici

Andrej Babiš (YouTube, printscreen Čau lidi)

Andrej Babiš | FOTO: YouTube, printscreen Čau lidi

Andrej Babiš, který přes svá ujištění o opaku zkrátil minulý pátek rozpočet armády o 10 miliard korun, se pokoušel svalit vinu za tento podraz na opozici. Učinil tak ve svém nedělním videu prostřednictvím série až mimořádně demagogických tvrzení, jichž se dopouštěl formou nesouvislých vět.

Babiš, který se ve videu stylizuje do role dobráka, vypráví příběh, v němž vystupuje jako bojovník za lepší budoucí a proti němu stojí údajní pokrytci, kteří mu v jeho snažení brání. Odmítnutí návrhu rozpočtu pomíjejícího jakoukoli možnost úspory ve státním sektoru a srážejícího důvěryhodnost země u aliančních partnerů v NATO vylíčil jako snahu poškodit jeho samotného i za cenu poškození země. Fantasmagorie, s jakou prohlásí, že oni údajní pokrytci si berou občany za rukojmí jen proto, aby jemu, Babišovi, přitížili, už zavdává k podezření, zda je intoxikovaný Babiš, nebo divák, který ho sleduje.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

Babiš se ani nepokouší o důstojnou promluvu rovného k rovným, ale namísto toho jako otec nechápavému dítěti s předstíranou trpělivostí a shovívavostí předkládá k uvěření své od reality odtržené vyprávění. „(…) oně právě měli tu šanci v této klíčové chvíli pro naši zemi, aby se zachovali zodpovědně, ale oni ji totálně promarnili,“ dezinterpretoval jedinou možnou reakci opozice na svou neomalenou výzvu, aby během hlasování opustila sál a „umožnila vznik rozpočtu“. Standardní demokratický proces připomínkování a postupného odmítání návrhu rozpočtu pomíjejícího ekonomickou realitu a neomylně vystavujícího Českou republiku riziku propadu ratingů a prodražení půjček poté ostudně podával jako braní si občanů za rukojmí v politickém boji.

„My jsme se dostali do situace, gdě ‚ká eš čé em‘ trvala na tom požadavku převést 10 miliard do rezervy do rozpočtu armády,“ vracel se Babiš ke stavu, kam kromě trvání na absurdních parametrech dokumentu, jejž část opozice odmítá označovat pojmem návrh rozpočtu, dospěl i zjevným vypuštěním jakýchkoliv příprav na jednání se svými komunistickými koaličními partnery.

„My jsme opakovaně jednali, několik dní jsme jednali, my jsme přerušili schvalování státního rozpočtu snad poprvé v historii naší země, a nic nepomohlo, takže nakonec jsme s tím museli souhlasit, protože zkrátka opozice nás nechala na holičkách,“ uzavřel svou rozmlžovací pseudoargumentaci, v níž nepředložil jakákoliv relevantní fakta z obsahu předmětných jednání. Pro případ, že by to snad někoho popouzelo, obrušoval hrany emocí uklidňující hudební podkres.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]