Babiš se naoko hádá se Zemanem. Uvěří jen úplně naivní člověk

Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Miloš Zeman. Na zdraví! (ČTK)

Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Miloš Zeman. Na zdraví! | FOTO: ČTK

Mocenský pakt prezidenta republiky a bývalého ministra financí je neoddiskutovatelný fakt. Zeman i Babiš mohou vyprávět báchorky o tom, že si vzájemně nejsou nakloněni, což podle nich měla dokázat například policejní reorganizace, ale každý rozumně uvažující člověk ví, že oba lžou. Vetování „lex Babiš“ nebo chvalozpěvy na Babiše při odchodu oligarchy z vlády, to dokázaly. Nyní se však oba politici snaží vzbudit dojem, že si „jdou po krku“.

První se do pseudoboje pustil prezident republiky. Odmítl totiž narychlo odvolat ministryni školství a raději se s Kateřinou Valachovou setkal a přesvědčoval ji, aby si svou demisi rozmyslela. Tím ovšem nepotěšil šéfa hnutí ANO, který si zřejmě myslel, že je jediným oblíbeným ministrem současné hlavy státu a zaslouží si tak při odvolávání, aby si Zeman jeho odchod nechával projít hlavou.

Olej do ohně přilil prezident ještě nelichotivým vyjádřením k Babišovým Kosteleckým uzeninám, které při návštěvě Jihomoravského kraje označil za bezmasé a nekvalitní.

Odplata Andreje Babiše na sebe nenechala dlouho čekat. Šéf firmy ANO dnes přišel s prohlášením, podle kterého není vyloučené, že jeho hnutí postaví do prezidentských voleb svého kandidáta. Téma, o kterém se spekulovalo dlouho, ale vzhledem k tomu, že Babiš odmítl například Martinu Stropnickému na kampaň přispět, zapadlo.

Nyní je opět ve hře, ale jen minimálně se dá věřit tomu, že je myšleno vážně. Jde buď o hru, kterou Zeman s Babišem hrají s voliči, aby dokázali, že spolu nejsou v žádném holportu, nebo miliardář vysílá signál na Hrad, aby tam „nezlobili“. Tak nebo tak, nic to nemění na faktu, že mezi hlavou státu a oligarchou existuje jakási pupeční šňůra, kterou by bylo složité přestřihnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner