Babiš se nestydí využít krizi ve svůj prospěch

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu | FOTO: ČTK

Server iRozhlas.cz zjistil, že ministerstvo pro místní rozvoj požádalo o odklad termínu pro odpověď na předběžnou zprávu auditorů Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Vzhledem k tomu, jak dlouho se celá věc vleče, je to úplně směšné a je evidentní, že Babišovi prostě a jednoduše vůbec nevadí zneužít pandemii k tomu, aby řešení tohoto problému co nejvíce oddálil. 

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

To, že se předseda vlády snaží z krize vytěžit co nejvíc, je jasné od chvíle, kdy jsme se dozvěděli, že jedna z jím vlastněných laboratoří také testuje pacienty s podezřením na koronavirus, až na to, že podstatně dráž než konkurence. Opravdové žně jsou to i pro Babišovo PR. Premiér neváhal riskovat a protahoval ustavení Ústředního krizového štábu jen proto, že tento krok mohl znamenat, že na tiskových konferencích nebude hlavní postavou on, ale ministr vnitra Jan Hamáček. Šlo o zdraví a životy lidí, ale to nijak nevadilo.

Audity Evropské unie směřovaly a směřují k jednoznačnému výsledku. Všichni vědí, že Babiš je ve střetu zájmů, a kdo si toho dříve nevšiml, zaznamenal to poté, co český premiér hystericky urážel europoslance Moniku Hohlmeierovou, Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu. Ano, momentálně je veškerá pozornost upřena na koronavirovou krizi, ale to neznamená, že je cokoli zapomenuto nebo že zákony neplatí. Samozřejmě platí.

Babiš dobře ví, že je vhodné situaci protahovat co nejdéle. Vůbec nejvíc by se mu hodilo, kdyby nebylo definitivně jasno do sněmovních voleb v roce 2021. Je mu úplně jedno, že ohrozil peníze pro celou Českou republiku, protože může způsobit, že v rámci Víceletého finančního rámce pro roky 2021–2027 dostaneme daleko méně právě kvůli tomu, že u nás peníze evropských daňových poplatníků zneužívá vládnoucí oligarcha.

Je to skandální krok českého ministerstva pro místní rozvoj, které slouží Babišovi, nikoli občanům. A je dobré si to zapamatovat, protože jsou to právě tyhle zprávy, které by pod rouškou krize jménem COVID-19 neměly zapadnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner