Babiš se odvolal proti čtvrtmilionové pokutě od černošického úřadu

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středu odvolal proti čtvrtmilionové pokutě, kterou mu v září udělil černošický městský úřad za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média. Deníku Právo to ve čtvrtek řekl právník Václav Knotek, který předsedu vlády v řízení zastupuje. Případ nyní projedná středočeský krajský úřad.

„Mohu potvrdit, že jsem ve středu večer podal za klienta odvolání proti rozhodnutí černošického úřadu,“ potvrdil deníku právník premiéra Andreje Babiše s tím, že ho považuje za nezákonné hned z několik důvodů. „Úřad porušil práva mého klienta daná Listinou základních práv a svobod tím, že o stejném skutku jednou rozhodl již v přestupkovém řízení, a to bylo už před dvěma lety pravomocně skončeno,“ řekl Václav Knotek.

Koalice SPOLU ()

Podle něj je v rozporu s ústavním pořádkem vést pro stejný skutek opakovaně přestupkové řízení. „Celou podstatu údajného střetu zájmů považujeme za nesmyslnou, neboť můj klient požadavky zákona, který byl vytvořen speciálně proti němu, tedy tzv. Lex Babiš, splnil tím, že akcie společností Agrofert a SynBiol převedl do svěřenských fondů (2017),“ doplnil právník.

Městský úřad v Černošicích uložil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pokutu 250 tisíc korun na konci září. Podle úřadu se předseda vlády dopustil přestupku proti zákonu o střetu zájmu tím, že ovládá mediální společnosti Londa a Mafra. Babiš tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Městský úřad už v podobném řízení v roce 2019 uložil Babišovi pokutu 200 tisíc korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán řízení zastavil s tím, že se střet zájmů neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad proto znovu obrátila protikorupční organizace Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy. Černošice proto opět zahájily nové přestupkové řízení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]