Babiš se ohrazuje proti rezoluci Evropského parlamentu. Ne mým jménem, distancují se od něj občané ve výzvě

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Politická divize Agrofertu se hodlá ohradit proti rezoluci Evropského parlamentu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Ten se při tom, jak mu i v pondělí odhlasovala vláda, hodlá schovávat za Českou republiku. Spousta občanů ale s rezolucí souhlasí a dává to najevo podpisem výzvy „Ne mým jménem!“.

„Česká vláda se vymezila proti rezoluci Evropského parlamentu, která se ohrazuje proti střetu zájmů premiéra Babiše. Mohlo by se zdát, že vláda jen tlumočí názor všech českých občanů. My k těmto občanům nepatříme,“ uvádějí autoři výzvy, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a senátor Tomáš Czernin.

„Informace o tom, že se Česká republika ohradí proti rezoluci o střetu zájmů Andreje Babiše, nejsou pravdivé. Proti se vyslovila vláda, politická divize Agrofertu, jejíž jedinou erudicí je loajalita k šéfovi,“ píše dále k této výzvě Adamová. „Je tady velká část občanů, která s rezolucí souhlasí,“ zdůrazňuje.

Celý text výzvy uvádíme níže:

Distancujeme se od postoje Vlády ČR k rezoluci Evropského parlamentu

Česká vláda se vymezila proti rezoluci Evropského parlamentu, která se ohrazuje vůči střetu zájmů premiéra Babiše. Mohlo by se zdát, že vláda jen tlumočí názor všech českých občanů. My k těmto občanům nepatříme.

Nesouhlasíme s postojem vlády a přejeme si, aby odmítnutí rezoluce projednala na příští schůzi Poslanecká sněmovna.

 

Přidejte se k výzvě, pokud vám není lhostejné, že:

  1. Premiéra Babiše vážně zná celá Evropa. Ne snad kvůli tomu, že by se nějakou měrou zasloužil o prosperitu České republiky a celého regionu. Babiš nás „proslavil“ svým střetem zájmů a kumulací mocí politické, mediální i byznysové.
  2. Premiér Babiš je největším příjemcem dotací z Evropské unie. Jeho střet zájmů z České republiky dělá nedůvěryhodného partnera. Kdo to odnáší? České firmy a podnikatelé, s výjimkou Agrofertu.
  3. Koaliční partner ČSSD jedná poslušně, nekriticky a lokajsky. Sociálním demokratům nevadí, že nedodržují své sliby a nadále vládnou s velkopodnikatelem, který jedná pro dobro vlastního byznysu. Ba co více, zástupci ČSSD se podepsali pod odmítnutí rezoluce Evropského parlamentu, který podle všech indicií sepisoval tým holdingu z Průhonic, nikoliv ze Strakovy akademie.
  4. Na českého premiéra úřady „zakleknout“ nemohou. Úřední posouzení Babišova střetu zájmů záleží z velké části na jeho čestném prohlášení. Vážně ještě někdo věří tomu, že má ředitel hnutí ANO vůbec nějakou čest?
  5. Premiér Babiš svým jednáním podkopává důvěru občanů v evropské instituce. Pokud peníze daňových poplatníků a občanů unijních států bude z Bruselu čerpat jen hrstka velkopodnikatelů s Babišem v čele, ohrozí tím naši budoucnost v Evropě.

Pro všechny občany EU musí platit stejná pravidla. Pokud Andrej Babiš jedná v duchu svých zájmů, pak se jedná o ohrožení českých zájmů ve společné Evropě. Je správné, že v takové chvíli Evropský parlament nemlčí. Europoslanci jej vyzvali k prodeji Agrofertu, zastavení dotací pro holding nebo rezignaci. Babiš si zvolil cestu diskreditace europoslanců.

Mlčet teď nesmíme ani my. Pokud souhlasíte, připojte svůj podpis k této výzvě a dejte najevo, že vláda nemluví Vaším jménem.

 

Markéta Pekarová Adamová, poslankyně a předsedkyně TOP 09

Tomáš Czernin, senátor a 1. místopředseda TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]