Babiš se „omluvil“ za slova o vlastizrádcích. Napsat to na Twitter ale nestačí

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (ČTK)

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš na svůj twitterový účet napsal, že se omlouvá za to, že prohlásil, že europoslanci Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa jsou vlastizrádci. Řekl to o nich ve vysílání TV Prima a později na tiskové konferenci vlády. Nyní evidentně reaguje na rady svých právníků, kteří ho upozornili, že podobná slova jsou žalovatelná. Takové „ukníknutí“ na sociální síti ale ani zdaleka nestačí.

Předseda vlády si myslí, že tím svůj problém vyřešil. Oba europoslanci čelili výhrůžkám smrtí a rozhodně nelze srovnávat status na sociálních sítích s vyjádřením na silné komerční televizi a s prohlášením na oficiální tiskové konferenci kabinetu.

Navíc je to taková omluva-neomluva. Babiš samozřejmě neprojevil žádnou sebereflexi v tom, že se chová jako hulvát, že byl vyšetřován jeho konflikt zájmů a že je to právě on, kdo poškozuje Českou republiku. Napsal: „Tito lidi dělají v Bruselu jen Antibabiš politiku a organizují podobné akce a mise, jen aby se zviditelnili a poškodili mě, a to i přesto, že tím vlastně poškozují naši zemi. Ale říkat jsem to asi neměl.“

Premiér se nesešel s europoslanci, kteří přijeli na kontrolní misi. Mimo jiné urazil i šéfku Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Moniku Hohlmeierovou. Za to se ale už neomluvil, i když ani ta si jeho slova nenechá líbit.

Je dobře, že Zdechovský i Peksa jasně řekli, že se budou proti Babišovým lžím soudně bránit. Není možné, aby něco podobného procházelo bez povšimnutí. Není možné, aby předseda vlády veřejně lhal. A doufejme, že taky není možné, aby věc „vyřešil“ statusem na Twitteru, kde si ho navíc vůbec nepřečte cílová skupina jeho sympatizantů, tedy ti, kdo poté vyhrožovali Zdechovskému i Peksovi smrtí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]