Babiš se otřepal z výprasku a přebírá boj s virem, míní Flegr. Kdo stojí za zrušením odborné skupiny, která radila ministerstvu?

Petr Arenberger, Andrej Babiš (Úřad vlády)

Petr Arenberger, Andrej Babiš | FOTO: Úřad vlády

Skupina odborníků MeSES, která nezávisle radila ministerstvu zdravotnictví, náhle v úterý skončila. „Skupina byla jedním telefonátem náměstka zrušena. Žádné důvody nám sděleny nebyly,“ sdělil sociolog a její člen Martin Buchtík. Odborníci budou dále pracovat, ale již ne v resortu. Jenže jaké jsou důvody odvolání? Je jimi kritika vlády při boji s pandemií?

V úterý odpoledne oznámilo ministerstvo zdravotnictví krátkou tiskovou zprávou rozpuštění mezioborové skupiny, která mu radila v době nejhorší epidemické situace v České republice. Žádný konkrétní důvod přitom neuvedlo. Resort, kterému šéfuje Petr Arenberger, podle odborníků nevydal žádné zdůvodnění svého rozhodnutí. Ministerstvo má podle předsedy vlády Andreje Babiše dost svých vlastních odborníků.

„Dává to smysl,“ napsal na twitter Jan Kulveit, vědec z oxfordské univerzity. „Je potřeba chápat, že český stát začal evidence-based názorům MeSES naslouchat v podstatě po vyčerpání ostatních možností. Nutno přiznat, že skupina se na současné ministerstvo zdravotnictví, jak jsem je za dobu pandemie poznal, příliš nehodí,“ napsal na twitteru s tím, že členové skupiny jsou bez „roztodivných vazeb“ a namísto toho, aby přemýšleli v konceptu prostých „zbožných přání“, pracují na základě tvrdých dat a důkazů.

()

„Skupina se snažila o mezioborový přístup v zájmu celé společnosti, namísto např. škudlení penězi z rozpočtu zdravotnictví za cenu masivních škod pro celou společnost – ‚testy jsou drahé, lockdown levný‘,“ dodal Kulveit.

K ukončení spolupráce dochází ve chvíli, kdy je sice Česko již z nejhoršího venku, ale situace je stále křehká. A také poté, co vedoucí skupiny, epidemiolog IKEM Petr Smejkal, zkritizoval českou vládu za to, že nebyla schopna zvládnout kritickou část epidemie a že je z politiků a jejich přístupu v době pandemie velmi roztrpčený.

Vláda si občas brala odborníky jako štít ke svým vlastním selháním. Premiér Andrej Babiš v dubnu, kdy byla Česká republika stále v neutěšené situaci, ve svém pravidelném videu Čau, lidi například uvedl, že MeSES dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě. To následně Kulveit vyvrátil s tím, že to není pravda a naopak resort dostal doporučení včas.

O zásluhách nezávislé skupiny napsal i biochemik Zdeněk Hel. „Skupina MeSES pomohla vytvořit strategii na uvolnění ochranných opatření, návrat dětí do škol, monitorování šíření agresivních variant, používání monoklonálních protilátek, přechod k PCR testování, zdokonalení metod trasování, prodloužení příspěvku v karanténě a mnoho dalších,“ uvedl.

S odvoláním odborné skupiny vyjádřili nesouhlas dokonce i někteří členové Babišovy vlády. Například ministr školství Robert Plaga (za ANO) poděkoval za veškerou pomoc. „Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertízu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude,“ uvedl na twitteru.

Jejich absenci považuje za „velkou chybu“ i ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „A to ani nemluvím o způsobu, jakým to ministr zdravotnictví Petr Arenberger provedl. Za mě děkuji všem členům skupiny za spolupráci a doufám, že se nám rozpuštění MeSES v nejbližších týdnech či měsících nevymstí,“ komentovala náhlé rozhodnutí Arenbergera.

Přístup ministra zdravotnictví kritizoval i evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Babiš se otřepal z výprasku a přebírá boj s virem zpět do své režie. Včera snížil prostředky na sekvenaci virů (tj. na obranu proti mutacím) na polovinu, dnes poslal do ř**i odborníky s MeSES. Zítra asi zakáže testovat na covid. A pak zruší JIPky, aby se nemohly zase přeplnit,“ kritizoval.

Výhradami nešetřili ani opoziční politici. „Zjistit, kdo radí ministru Arenbergerovi, je vyloučeno. Opakovaně jsme se o to pokoušeli. Jména tají a říká ‚epidemiologové doporučili‘. Teď aspoň vím, kdo mu radit nebude. Trošku je to jako ze hry Vizionář od Járy Cimrmana. Arenberger zřejmě, podobně jako Smrt, nesmí ani naznačovat,“ hodnotí situaci poslanec Vlastimil Válek (TOP 09), člen sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Že nešlo o náhodu a zrušení skupiny může souviset s něčím dalším, si myslí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Včera šéf mezioborové skupiny MeSES Petr Smejkal řekl, že vláda pandemii nezvládla, a dneska skupina, která radila v posledních týdnech s pandemií, byla rozpuštěna. Náhoda? Nemyslím si. Teď si to zase odborníci v čele s Petrem Arenbergerem budou řídit sami.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]